Macron: Eğer Şartlar Kabul Edilirse, Birleşik Krallık’ın Brexit Sonrasında Ortak Pazara Erişimi Mümkün

0
78

Birleşik Krallık’a ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brexit sonrasında Birleşik Krallık’ın Ortak Pazar’a eskisi kadar dâhil olabilmesi için AB’nin zorunlu koştuğu şartları yerine getirmesi gerektiğinden bahsetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu yıl 35’incisi düzenlenen İngiltere-Fransa Zirvesi kapsamında adadaydı. Resmi törenle karşılanan Macron, İngiltere Başbakanı Theresa May ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. İkilinin gündeminde Brexit sonrası ikili ilişkiler ve İngiltere’ye geçmek için Fransa’nın Calais kenti çevresinde toplanan göçmenlerin durumu vardı.

Cumhurbaşkanı olarak İngiltere’ye ilk ziyaretini gerçekleştiren Macron ise konuşmasında Brexit’in sonrası iki ülke arasındaki, ekonomik ve siyasi ilişkilere değindi.

Macron açıklamasında, “Brexit kararı beni üzse de bu benim değil İngiltere halkının aldığı karar, büyük saygı duyuyorum” diyerek, “Biz ortak pazarın korunmasını istiyoruz. Tercih İngiltere’nin. Ortak pazara erişmek istiyorlarsa, buyursunlar. Ama o zaman AB bütçesine katkı yapmak ve kurallara uymak zorundalar.” şeklinde konuştu. Öte yandan İki ülke arasında çok sayıda bakanın katılımıyla gerçekleşen zirvenin sonunda 77 maddelik bir ortak bildiri de yayımlandı.

Sponsorlu

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here