Belçika, Suudi Arabistan’a Kadın Büyükelçi Atayan İlk Ülke Oldu

0
158

Belçika, Dominique Mineur’ü Riyad Büyükelçisi olarak atayarak kadın haklarına dikkat çekmek istedi. Mineur’un atamasının, komşu ülkelere kıyasla reform yapmakta yavaş kalan Suudi Arabistan’a “açık bir sinyal” gönderdiği ileri sürülüyor.

Ülkenin koyduğu kısıtlamalara göre, çalışmasına izin verilen Suudi kadınların erkekler ile aynı ortamda bulunmalarına izin verilmiyor. Yalnız başına gezinmek için ise erkek bir “muhafızdan” imzalı izin almak zorundalar. Kadınların, Kasım 2017’deki değişikliğe kadar araba sürmelerine ve spor yapmalarına da izin verilmiyordu.

Suudi Arabistan, kadınların ekonomik ve politik katılım, sağlık ve eğitim konusunda nasıl oldukları hakkında bir Dünya Ekonomik Forumu araştırması olan 2017 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği raporunda  144 ülkenin 138. sırasında  yer aldı.

2010 yılında Gürcistanlı bir diplomat olan Yekaterina Majering Mikadze’nin de Suudi Arabistan konusunda yetkisi vardı ancak işlerini Kuveyt ve çevre ülkelerden yönetiyordu. Gürcistan 2015’te Suudi Arabistan’a büyükelçilik açtığında oraya bir erkek büyükelçi atadı.

Sponsorlu

Uluslararası alanda bir ilk olan Belçika’nın yaptığı bu atama diğer ülkeler için de örnek niteliğindedir. Kadın büyükelçi atamasıyla kadınların rolünün ve haklarının farkına varılması bekleniyor. Belçika’nın, kadın haklarının gözetilmediği İran’a da Veronique Petit adlı bir kadın büyükelçi atanacağı söyleniyor.

Gamze  AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here