Çekya Salih Müslim’i Serbest Bıraktı

0
77

Türkiye tarafından kırmızı bülten ile aranan terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslim’in, Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alındığı bilgisi gündeme bomba gibi düştü.

Çekya İnterpol Birimi, Müslim’in 24 Şubat’ta Prag’da, Türkiye’nin talebi ve ilettiği yakalama emirlerine istinaden gözaltına alındığını Türk makamlarına bildirdi. Çekya makamları, Müslim’in çıkarılacağı mahkeme tarafından tutuklanıp tutuklanmayacağına karar verileceğini, bu kararın da Türk tarafına ivedilikle iletileceğini kaydetti ve Müslim’in iadesi için gerekli evrakın Türkiye’den iletilmesini istedi.

Prag’da geçen hafta hakim karşısına çıkarılan PKK/PYD’ nin eski eş başkanı Salih Müslim serbest bırakıldı.

Kararın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Çek mahkemesi onlarca masum sivilin terör saldırılarında hayatını kaybetmesini ve onların ailelerinin acılarını umursamadığını göstermiştir” açıklamasında bulundu.

Sponsorlu

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ ise, Salih Müslim’in serbest bırakılmasıyla ilgili kararın “hukuksuz olduğunu” söyledi ve “terör örgütlerine destek niteliği taşıyor” dedi. Bekir Bozdağ kararın Avrupa sözleşmelerine aykırı olduğunu da ekledi.

Bozdağ, “Bu karar Türkiye – Çekya arasındaki ilişkileri de olumsuz etkileyecek bir karardır. Şu anda bize ulaşmış bir gerekçe yok. Bakacağız ama sonuç ortada. Terör örgütü olarak kabul edilebilmesi için AB üyesi ülkeleri veya ABD’nin vatandaşlarından herhangi birine zarar vermesi şart mıdır? Bütün dünya da Çekya da biliyor ki PYD/PKK, DEAŞ gibi azılı eli kanlı bir terör örgütüdür” diye konuştu.

Aybüke Rabia HALİL
o- Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here