Belçika’da Sığınmacı Krizi

Geçtiğimiz ağustos ayında Belçika polisi bir hafta içinde parkta yaşayan 160 sığınmacıyı gözaltına almıştı. Bu uygulama sonrasında karşılaşılan tepkilerden ötürü polisin küçük çapta gözaltılar gerçekleştireceği öne sürüldü.

Humain adlı Belçika yardım kuruluşu, sadece park ve garajda kalan sığınmacıların gözaltına alınmadığını, yardım kuruluşlarının dağıttığı kahvaltı için gelen sığınmacılarında müdahaleye uğradığını ve bunu insanlık dışı bulduklarını dile getirdi. Polisin sığınmacılara karşı operasyon yapacağı bilgisini alan insanlar, destek için Brüksel’de ki Kuzey Tren İstasyonu ile Maximilan Park arasında üç bin kişilik insan zinciri oluşturdu. Çeşitli sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucularının katıldığı gösteride “Sığınmacılara adalet”, “Hepimiz aynıyız” yazılı pankart ve dövizler taşındı. Bu süreçte Belçika’da yaşayan aileler binlerce sığınmacıyı evlerinde misafir etmeye başladı. Dolayısıyla, polis güçleri kaçak sığınmacıları sınır dışı edemiyor. Belçika hükümeti ise, sığınmacıların bulunduğu evlere polis baskını gerçekleştirebilmek için yasal düzenlemeler talep ediyor. Ülkede bulunan sivil toplum kuruluşları ise hükümetin tutumu sebebiyle oldukça endişeli ve dayanışmanın tüm Avrupa’ya yayılması gerektiğini savunuyorlar.

Protestolara giden bu sürecin sebebi ise Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken’in geçtiğimiz yıl Sudan’ın Brüksel Büyükelçisi ile vardığı anlaşma. Anlaşmaya göre, Sudan’dan gelecek bir heyet ülkede yasa dışı kalan sığınmacıları tespit ederek geri gönderecek. Belçika’daki insan hakları grupları heyetin özellikle siyasi bağlantıları olan sığınmacıları tespit edeceğini, bu kişilerin Sudan’a iadesi sonrasında tehlikeyle karşı karşıya kalacağını dile getirmişti. Francken’in tartışmalı anlaşması sonrasında Belçika’da ki muhalefet partileri ve koalisyon ortağı olan partinin bazı üyelerinden istifa talebi gelmişti.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,093BeğenenlerBeğen
6,298TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...