Beyaz Saray, Kore Yarım Adasına Gönderdiği ‘Armada’ yı Savundu.

 Geçtiğimiz hafta ABD Donanması, Kuzey Kore için bir güç gösterisi olarak düşünülen bir uçak gemisi olan USS Carl Vinson’u Kore yarımadasına doğru gönderdiğini açıklamıştı. Fakat duyurular sırasında, gemiler geçici olarak Hint Okyanusuna Avustralya ile askeri tatbikatlar için ters yöne yönelmişlerdi.

 ABD Askeri Pasifik Komutanlığı; “ Armada’nın başlangıçta Avustralya’yla daha kısa bir başlangıç eğitim planını tamamlaması gerektiğini ancak şu anda Batı Pasifik’e doğru ilerlemektedir” diye açıkladı. Savunma Sekreteri Jim Mattis, konuyla ilgili karışıklığa dikkat çekerek, gazetecilere Orta Doğu’da kendisiyle birlikte seyahat ettiğini ve Vinson’un programındaki değişikliğin şeffaflık adına ifşa edildiğini söyledi. “Yapacağımız şeyi tam olarak yapıyoruz, yoluna devam edicek” dedi.

 Bu görüşlerin aksine Eski ABD Savunma Sekreteri Yardımcısı ve emekli Donanma kaptanı Lawrence Korb, çelişkili mesajların “Trump yönetiminin işleyiş biçimine çok normal” olduğunu söyledi. Vinson’un bölgeye gönderildiğine dair açıklamadan sonra resmi Koreli Merkezi Haber Ajansı tarafından “bölgedeki gerginlikleri daha da şiddetlendirmek için yapılan saldırgan bir eylemden başka bir şey değil ” diye belirtildi. Ayrıca Trump yönetim yetkilisinin Reuters’e verdiği demeçte, Washington’un 9 Mayıs Güney Kore seçimlerinde bir tür Kuzey Kore provokasyonu olasılığı konusunda endişe duyduğunu söyledi.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...