Beyaz Saray, Kore Yarım Adasına Gönderdiği ‘Armada’ yı Savundu.

0
144

 Geçtiğimiz hafta ABD Donanması, Kuzey Kore için bir güç gösterisi olarak düşünülen bir uçak gemisi olan USS Carl Vinson’u Kore yarımadasına doğru gönderdiğini açıklamıştı. Fakat duyurular sırasında, gemiler geçici olarak Hint Okyanusuna Avustralya ile askeri tatbikatlar için ters yöne yönelmişlerdi.

 ABD Askeri Pasifik Komutanlığı; “ Armada’nın başlangıçta Avustralya’yla daha kısa bir başlangıç eğitim planını tamamlaması gerektiğini ancak şu anda Batı Pasifik’e doğru ilerlemektedir” diye açıkladı. Savunma Sekreteri Jim Mattis, konuyla ilgili karışıklığa dikkat çekerek, gazetecilere Orta Doğu’da kendisiyle birlikte seyahat ettiğini ve Vinson’un programındaki değişikliğin şeffaflık adına ifşa edildiğini söyledi. “Yapacağımız şeyi tam olarak yapıyoruz, yoluna devam edicek” dedi.

 Bu görüşlerin aksine Eski ABD Savunma Sekreteri Yardımcısı ve emekli Donanma kaptanı Lawrence Korb, çelişkili mesajların “Trump yönetiminin işleyiş biçimine çok normal” olduğunu söyledi. Vinson’un bölgeye gönderildiğine dair açıklamadan sonra resmi Koreli Merkezi Haber Ajansı tarafından “bölgedeki gerginlikleri daha da şiddetlendirmek için yapılan saldırgan bir eylemden başka bir şey değil ” diye belirtildi. Ayrıca Trump yönetim yetkilisinin Reuters’e verdiği demeçte, Washington’un 9 Mayıs Güney Kore seçimlerinde bir tür Kuzey Kore provokasyonu olasılığı konusunda endişe duyduğunu söyledi.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here