Japonya ve Avustralya, Kuzey Kore Gerginliği Sırasında İlişkileri Derinleştirmeyi Amaçlıyor.

 Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop Çin’i, Kuzey Korenin füze tehdidini durdurmak için ikna çabalarında yardım etmek için daha fazla çaba göstermeye çağırdı. Avustralya Savunma Bakanı Marise Payne ve Japon mevkidaşları Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ve Savunma Bakanı Tomomi Inada’ya katılarak savunma işbirliğini Kuzey’de büyüyen bir dönemde derinleştirmeyi kabul ettiği hakkında Tokyo’da bir grup gazeteciye seslendi.

 Kishida, bölgedeki ABD varlığının gittikçe güçleşen bir güvenlik ortamında “hayati” olduğunu söyledi. Bakan, ayrıca, Doğu Çin ve Güney Çin denizlerini kapsayan sularda barış ve istikrar için Delhi’ye ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek Hindistan’ı da konuya dahil etti.

 ABD hükümetinin Kuzey Kore’ye karşı daha sert bir tutum takınmasına destek verirken Bishop, diyalog ve ekonomik yaptırımlara yönelik daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Avustralya bakanlarından yapılan ziyaret, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin Japonya ve Güney Kore’ye olan ziyareti ile Amerika’nın bölgedeki taahhütünün müttefiklerine güvence verdi.

 Yaklaşık 50 bin ABD’li birliğe ev sahipliği yapan, sağlam bir ABD müttefiki olan Japonya, son yıllarda Avustralya, Fransa ve İngiltere de dahil olmak üzere diğer ülkelerle askeri işbirliği geliştirdi. Başbakan Shinzo Abe, Kuzey Kore’nin tehdidi ve Çin’in Doğu ve Güney Çin denizlerinde artan iddialı faaliyetleri karşısında Japonya’nın savunma rolünü ve kabiliyetini artırmaya çalıştı.

Şeyma Yarımbaş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...