Japonya ve Avustralya, Kuzey Kore Gerginliği Sırasında İlişkileri Derinleştirmeyi Amaçlıyor.

 Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop Çin’i, Kuzey Korenin füze tehdidini durdurmak için ikna çabalarında yardım etmek için daha fazla çaba göstermeye çağırdı. Avustralya Savunma Bakanı Marise Payne ve Japon mevkidaşları Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ve Savunma Bakanı Tomomi Inada’ya katılarak savunma işbirliğini Kuzey’de büyüyen bir dönemde derinleştirmeyi kabul ettiği hakkında Tokyo’da bir grup gazeteciye seslendi.

 Kishida, bölgedeki ABD varlığının gittikçe güçleşen bir güvenlik ortamında “hayati” olduğunu söyledi. Bakan, ayrıca, Doğu Çin ve Güney Çin denizlerini kapsayan sularda barış ve istikrar için Delhi’ye ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek Hindistan’ı da konuya dahil etti.

 ABD hükümetinin Kuzey Kore’ye karşı daha sert bir tutum takınmasına destek verirken Bishop, diyalog ve ekonomik yaptırımlara yönelik daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Avustralya bakanlarından yapılan ziyaret, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin Japonya ve Güney Kore’ye olan ziyareti ile Amerika’nın bölgedeki taahhütünün müttefiklerine güvence verdi.

 Yaklaşık 50 bin ABD’li birliğe ev sahipliği yapan, sağlam bir ABD müttefiki olan Japonya, son yıllarda Avustralya, Fransa ve İngiltere de dahil olmak üzere diğer ülkelerle askeri işbirliği geliştirdi. Başbakan Shinzo Abe, Kuzey Kore’nin tehdidi ve Çin’in Doğu ve Güney Çin denizlerinde artan iddialı faaliyetleri karşısında Japonya’nın savunma rolünü ve kabiliyetini artırmaya çalıştı.

Şeyma Yarımbaş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...