Beyaz Saray’dan İran’a ‘Ortadoğu’yu İstikrarsızlaştırma’ Suçlaması!

0
55

Beyaz Saray, İran Devrim Muhafızları’nın “Füze saldırılarıyla İsrail vatandaşlarını hedef aldığı” ve “İran’ın Yemen’deki uzantılarının Suudi Arabistan’a füze attığı” iddiasıyla Tahran yönetimini sert şekilde eleştirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “İran Devrim Muhafızları, kaynaklarını Ortadoğu genelindeki istikrarsızlaştırıcı etkisini artırmaya akıtıyor.” ifadesini kullanan Sanders, Devrim Muhafızları’nı ‘İsrail vatandaşlarını hedef alan roketler fırlatmakla’ suçladı. Açıklamada Sanders, Yemen’deki uzantıları eliyle Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’a füze fırlattığı iddiasıyla da İran’a tepki gösterdi.

Öte yandan, İran’ın Suriye’deki askeri kaynaklarından, İsrail işgali altındaki Golan Tepelerinde ki askeri üslere atılan roketlere atıf yapan Beyaz Saray’ın, söz konusu saldırıyı “Roketler İsrail vatandaşlarını hedef alıyordu.” şeklinde dile getirmesi ise dikkat çekti. İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün geçen çarşamba Suriye’den İsrail işgali altında bulunan Golan Tepelerindeki üslere doğru 20 kadar roket fırlattığını ileri süren İsrail, bu saldırıya karşılık olarak Suriye’de İran güçlerinin konuşlu olduğu birçok noktayı savaş uçaklarıyla vurmuştu.

Trump’ın geldiği ilk günden beri, İran aleyhine politikalar yürüttüğü bilinmekle birlikte Irak işgali öncesinde izlenilen aynı yol izlenmektedir. Bu doğrultuda, İran’ın bölgede saldırgan ve kıyımcı bir politika güttüğü vurgulanarak müdahaleye dünyada zemin oluşturulmaya çalışılmaktadır. Unutulmamalıdır ki İran, bölgede uzun menzilli füzelere sahip olmasından dolayı İsrail’in karşısında durabilecek tek güçtür.

Sponsorlu

Kerem AYSU

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here