Donald Trump’ tan İran’ a Tehditkar Sözler

0
118

ABD Başkanı Donald Trump, 2015 yılında altı ülke ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan, ülkesinin çekildiğini dün ( 8 Mayıs 2018) açıklamış, “Öyleyse bugün ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ilan ediyorum. Tahran’a en üst düzey ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Öte yandan Trump, nükleer anlaşmadan çıktığı İran konusunda da açıklamalarda bulunarak, Tahran yönetimine uyarılarda bulundu.

İran’ın nükleer programına yeniden başlayabileceğine ilişkin açıklamaları da değerlendiren Trump, “İran’a bunu yapmamasını öneririm. Eğer yaparlarsa bunun ağır sonuçları olur.” diye konuştu. ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da dün yaptığı açıklamada, ülkesinin İran’la varılan nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015 yılında askıya alınan İran’a yönelik ekonomik yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini bildirmişti.

Sponsorlu

Söz konusu anlaşma, Obama döneminde İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri: ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya arasında 14 Temmuz 2015’te imzalanmıştı. Anlaşmaya imza koyan diğer ülkeler ise, eksiklerin giderilerek anlaşmanın korunması gerektiğini savunuyor.

ABD, zaten çok kötü durumdaki ilişkileri, kısıtlama koyarak ve karşı tarafa gözdağı vererek sorunu tırmandırıyor. ABD, imzaladığı anlaşmayı iptal etmesi yine ve yine Trump’ ın ulusal ve uluslararası arenada itibarının düştüğü ve düşeceği bir gerçek.

İran öyle görülüyor ki, ABD’ ye karşı dikkatli olsa da Trump’ ı hala bir ‘tüccar’ olarak görüp, küçümsüyor.

Ahmet M.İZMİR

O-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynak:

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here