Bin Ladin’in Damadından Türkiye’ye Suçlama


2 yıl önce Pakistan’da düzenlenen gizli bir operasyon sırasında öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin’in damadı Süleyman Ebu Geyt, Türk polisi tarafından aldatıldığını iddia etti.

Terör örgütünün sözcülüğünü yapmakla suçlanan Geyt, ,geçtiğimiz Mart ayında New York Federal Mahkemesinde hakim karşısına çıkmıştı. Savcılığın hazırladığı iddianamede 11 Eylül terör saldırılarından bir gün sonra Bin Ladin ve Zevahiri ile birlikte görüldüğü ileri sürülen Ebu Geyt’in savaş ve şiddet çağrısı yaptığı iddia edilmişti. Duruşması ertelenen Geyt’in mahkeme heyetine 22 sayfalık suçsuz olduğunu anlatan bir dosya sunduğu belirtildi.

New York’ta tekrar yargılanmayı bekleyen Geyt, eski ABD Başkanı George Bush tarafından başlatılan “yasadışı adam kaçırma” eylemlerinin Obama dönemindeki kurbanı olduğunu belirtti.

Mahkemeye yazılı ifadesini sunan Geyt, İran’da farklı cezaevlerinde tutulduğunu ve düzenli olarak sorgulandığını ifade etti. Yetkililerin 11 Ocak’ta kendisini serbest bırakacağını söylediklerini ve Türkiye’ye geçmesine izin vereceklerini belirten Geyt, aldatıldığını ve 12 saat içinde Türkler tarafından tutuklandığını dile getirdi.

Geyt; Ankara’da 45 gün sorgulandıktan sonra bir uçağa konulduğunu, Kuveyt’e uçacağı söylendiği halde Amman’a indirildiğini ifade etti. Amman’a indirildikten sonra, kafasına çuval geçirilen, kulakları kapatılan ve ayakları zincirle kelepçelenen Geyt, yaşadıklarından Türk yetkilileri sorumlu tuttu.

Ürdün’de Amerikan istihbaratınca yakalanan Geyt, gelecek yıl ocak ayında yargılanmaya başlanacak.

(TUİÇ Akademi, Habertürk)

Tuğba İnci

TUİÇ Stajyeri

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...