TUİÇ-AVRAM: ‘’Yükselen Güç; Çin’’ Yuvarlak Masa Toplantısı

TUİÇ- AVRAM’ın Yükselen Güç: Çin konulu yuvarlak masa toplantısı Namık Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Kadir Temiz ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Muyesser Alip’in katılımı ile 19 Temmuz Cuma günü TUİÇ ofisinde gerçekleştirildi.

 

Gerek Çin’in Türkiye perspektifi açısından gerekse Türkiye’nin Çin perspektifi açısından bilgi eksikliğine değinilen toplantıda bu bilgi eksikliğinin giderilmeden sorunların çözülmesinin mümkün olmadığı dile getirildi. Bu bilgi eksikliğinin en basit örneğinde ise Çin hakkında basılan yayımların azlığına dikkat çekildi.

Çin’in devlet politikasına da değinilen toplantıda özellikle kendileri tarafından Komünist olarak nitelendirilen siyasetlerinin özünde Konfüçyunist duruşun ve söylemin yer aldığı belirtildi. Çin’i anlamak adına kullanılan metodolojinin eleştirilmesi gerektiği, özellikle “Etki-Tepki” tezinin Çin’i daha çok edilgen bir konuma soktuğunun ve bunun bir ülkeyi anlamak için yeterli olmadığının altı çizildi.

Devlet yönetimi açısından kullanılan kavramların algılamasının Batı’da ve Doğu’daki farklılıklarına değinilen toplantıda, özellikle özerklik konusunda Çin’in özerklik algılamasının Kadir Temiz’in değişiyle “yalnızca siyasal bir boyun eğme, bir itaat olduğu müddetçe geçerli” olduğunun altı çizildi. Böylece devletlerin geçirdiği süreçlerin birbirinden farklı olduğuna değinildi.

Tarihsel dönüm noktalarına değinildikten sonra sonuç olarak Çin’in anlaşılması adına temel felsefe öğretilerinin tekrardan değerlendirilmesi ve özellikle Türkiye’nin bir “Çin algısı” oluşturması gerektiği belirtildi.

TUİÇ-AVRAM

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...