Fransa Cumhurbaşkanı, Süleyman ile Görüşmesinde Lübnan’ a Askeri Yardım Sözü Verdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye savaş uçaklarının bir dizi hava ihlalinden sonra Arsal kasabası sınırını bombalamasının ardından Perşembe günü Başkan Michel Sleiman ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yaptığı bu görüşmede ise Fransa’nın Lübnan ordusuna askeri yardım sağlamak için hazır olduğunu söylediğini bildirildi.

 

Süleyman’ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Suriye’deki çatışmalardan etkilenen ve Suriye mülteci akınının yükünü taşıyan Lübnan için dile getirdiği söylemlerinden dolayı minnettar olduğunu ifade eden ve sürekli bir işbirliğine yönelik umudunu dile getirdiği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı ile Sleiman arasındaki görüşme sırasında iki taraf arasında Lübnan ve ordusuna, özellikle helikopter füzeleri temin yoluyla yardımcı olmaya devam edileceğini vurgulandı.

Hollande’ın ülkenin yaşadığı gelişmeler göz önüne alındığında Lübnan toplumunun tüm bileşenleriyle birlikte bir hükümet kurabileceği yönündeki umudunu dile getirdiği açıklamalarına Eylül ayında Paris’te Suriyeli mülteciler konusuyla ilgili gerçekleşecek olan BM Genel Kurulu olağan toplantısının oturum aralarında toplanacak olan “Lübnan Dostları” zirvesi için yapılan çoğun çabalara dikkat çektiği açıklamalara eklendi.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...