“Birlikte Daha Güçlüyüz”

Bulgaristan altı ay sürecek Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı görevine başladı.

AB Konseyi yeni dönem başkanı olan Bulgaristan Başkent Sofya’da yapılan yüksek katılımlı bir törenle dönemin açılışını yaptı. İvan Vazov Ulusal Halk Tiyatrosu’ndaki açılışta siyasilerin yaptıkları açıklamalar dikkat çekiciydi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev Balkanlar ve Avrupa’da yaşanan bölünmelerin sürekli trajedilere neden olduğunu söyledikten sonra gelecek için bir uyarı niteliğindeki sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa bütünlük sahibi tek bir gövde olamayacak kadar büyük, aynı zamanda bölünemeyecek kadar küçüktür.” Bunun yeni dönem sloganının neden “Birlikte Daha Güçlüyüz” seçildiğine ilişkin açıklayıcı olduğunu ifade eden Radev’in konuşmasında bir diğer dikkat çeken ayrıntı ise global güvensizliğin Avrupa’nın güvenlik sorunlarına yönelmesini zaruri kıldığını söylemesiydi. Bu sözlerden anlaşılan o ki Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması(PESCO) olarak adlandırılan ortak savunma paktı yeni dönemde de Avrupa’nın gündeminde üst sıralarda olacak ve AB ülkeleri güvenlik politikalarına hız verecek.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tanjani, Bulgaristan’a Avrupa sınırlarını korumaya verdiği katkılardan dolayı teşekkür ettikten sonra dönem başkanlığı sırasında Bulgaristan’a destek vereceklerini dile getirdi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ise, dönem başkanlığı ile ilgili yaptığı konuşmasında Bulgaristan’ın başkanlığı döneminde başlayacak, sürecek ve sonuca bağlanacak birçok olay yaşanacağı ve Batı Balkan halklarının bunu umutla beklediği ifadelerine yer verdi. Borisov konuşması sırasında kısaca birliğin bütçesine, AB ve Polonya arasındaki gerginliğe, ortak Avrupa savunmasına, Bulgaristan para birimi değişikliğine ve son olarak mülteci krizine de değindi.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...