Polonya Krizine Dönem Başkanı Dokunuşu

Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığına başkent Sofya’da yapılan bir törenle başladı. Törene Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığından sorumlu bakanı Lilyana Pavlova’nın yanı sıra Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da katıldı. Yetkililerin Bulgaristan ve AB vizyonuyla ilgili yaptıkları açıklamalar sırasında Borisov konuyu Polonya ile AB arasında yaşanan krize getirdi ve AB’yi Polonya’nın iç işlerine karışmaması gerektiğini hatırlatarak uyardı.

Borisov konuşmasında Şubat sonunda başlayacak olan ve tartışma konusunun Polonya olacağı görüşmelerle ilgili Polonya’ya yaptırım uygulanması kararının çıkmasını engellemek içinden elinden geleni yapacağını açıkladı. Önümüzdeki buluşmalardan sonuç alınmaz ve eğer kararın oylanması gündeme gelirse Avrupa’yı uykusuz gecelerin beklediğini belirten Borisov bu gerilimin AB ve diğer üye ülkeler arasındaki ilişkileri de olumsuz etkileyeceği ve kötü örnek oluşturacağı görüşünde.

Polonya’da geride bıraktığımız yılın Aralık ayında yapılan hukuk reformu bu gerginliğe neden olmuştu. Yapılan reformla hukukun üstünlüğü ilkesinin ortadan kalktığını iddia eden AB tarafına Borisov hukukun üstünlüğü kavramının çok ‘müphem’ bir kavram olduğu ve karşı tarafa zarar vermek amacıyla her zaman kullanılabileceği şeklinde cevap verdi.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...