Polonya Krizine Dönem Başkanı Dokunuşu

Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığına başkent Sofya’da yapılan bir törenle başladı. Törene Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığından sorumlu bakanı Lilyana Pavlova’nın yanı sıra Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da katıldı. Yetkililerin Bulgaristan ve AB vizyonuyla ilgili yaptıkları açıklamalar sırasında Borisov konuyu Polonya ile AB arasında yaşanan krize getirdi ve AB’yi Polonya’nın iç işlerine karışmaması gerektiğini hatırlatarak uyardı.

Borisov konuşmasında Şubat sonunda başlayacak olan ve tartışma konusunun Polonya olacağı görüşmelerle ilgili Polonya’ya yaptırım uygulanması kararının çıkmasını engellemek içinden elinden geleni yapacağını açıkladı. Önümüzdeki buluşmalardan sonuç alınmaz ve eğer kararın oylanması gündeme gelirse Avrupa’yı uykusuz gecelerin beklediğini belirten Borisov bu gerilimin AB ve diğer üye ülkeler arasındaki ilişkileri de olumsuz etkileyeceği ve kötü örnek oluşturacağı görüşünde.

Polonya’da geride bıraktığımız yılın Aralık ayında yapılan hukuk reformu bu gerginliğe neden olmuştu. Yapılan reformla hukukun üstünlüğü ilkesinin ortadan kalktığını iddia eden AB tarafına Borisov hukukun üstünlüğü kavramının çok ‘müphem’ bir kavram olduğu ve karşı tarafa zarar vermek amacıyla her zaman kullanılabileceği şeklinde cevap verdi.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...