BM’den Kosova ve Sırbistan’a İtidal Çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kosova ve Sırbistan arasında yaşanan son gerginlik konusundaki endişelerini dile getirdi. Özellikle de Sırbistan hükümetine bağlı Kosova ve Metohiya Ofisi Direktörü Marko Djuric’in tutuklanmasının ardından yükselen tansiyon nedeniyle iki ülkeye de soğukkanlı davranmaları gerektiğini hatırlattı.

“Priştine ile Belgrad arasındaki ilişkiler için, Sırbistan Hükümeti Kosova Temsilciliği Başkanı Marko Djuriç’in 26 Mart’ta tutuklanmasından sonra endişeleniyorum. Kışkırtıcı söylemlerden ve beyanlardan kaçınmaları için her iki tarafa da çağrıda bulunuyorum.” diyen Guterres bölgedeki dengelerin ne kadar hassa olduğunu da BM’nin en yüksek koltuğundan dile getirmiş oldu.

Guterres, BM Genel Sekreteri sıfatıyla, her iki tarafı da diyaloğu ilerletmeye çağırırken, iki ülke arasındaki diyaloğun tekrar engellendiğini de sözlerine ekledi.

Guterres, “Priştine ile Belgrad arasında Avrupa Birliği tarafından yapılan arabuluculuk ile yürütülen diyalog, yeni bir kilitlenme aşamasına girdi. Bugüne kadar ulaşılan tüm anlaşmaların gerekliliklerinin sorunsuz uygulanması ve hayata geçmesi ve diyaloğu ilerletmek için her iki tarafa da sakin olmaları çağrısında bulunuyorum.” dedikten sonra konuşmasını son üç yıldır kesinleşmeyi bekleyen bir süreç olan ‘Karadağ ile sınır anlaşmasının onaylanması’nda Kosova kurumlarının çalışmalarını ve gayretlerini takdir ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler’deki en yüksek makamda oturan Antonio Guterres’in, Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkiye dair bizzat açıklama yapması bölgenin önemini gözler önüne serer nitelikte. Guterres’in konuşmasında vurguladığı noktalar dikkate alındığında bölgenin sadece AB değil, BM tarafından da yakından takip edildiği ve bölgedeki hassas dengelerin de gözetilmeye çalışıldığı anlaşılacaktır. Öte yandan Kosova’nın halen BMGK’de koltuğa sahip ol(a)maması ve Sırbistan’ın AB üyeliği önündeki en büyük engelin bu sorunun çözülmesinin oluşu, Guterres’in olay hakkındaki “kördüğüm” yorumunu da haklı çıkartıyor.

Yusuf MEHMET

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.