Borisov ve Merkel, Batı Balkanlar Zirvesi’ni Görüştü

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Aachen kentinde Uluslararası Charlemagne Ödül Töreni gerçekleşti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov törene katıldıktan sonra küçük bir toplantı düzenlediler.

İkilinin ele aldığı ilk konu önümüzdeki günlerde Bulgaristan-Sofya’da AB Komisyonu-Batı Balkan Zirvesinin düzenlenecek olmasıydı. Borisov konu hakkında: “Bulgaristan, Balkan ülkeleri arasındaki bağlantıların bir sonraki AB Konseyi Dönem Başkanlıklarının da önceliği olması için aktif olarak çalışmaya devam edecek.” dedi.

Bulgar Başbakan, Avrupa’da istikrar ve refahı sağlanabilmesi için bölgedeki ülkeler arasında ulaşım, altyapı ve dijital bağlantıların önemini belirtti. Bu durumu bölgede yaşayan insanların onlara verdikleri önemin hissedilmesi için kritik olduğunu, “Bence biz bunu yapmalıyız, bu ülkelerdeki insanların AB ve bizin onların yanında olduğumuzu hissetmeleri lazım” sözleriyle hatırlattı. Başbakan Merkel de bu konuda meslektaşı Borisov’a tamamen katıldığını, halka somut ve gerçek şeyler vermenin çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca Başbakan Merkel, Boyko Borisov’un bölgedeki ülkelerin Avrupa Birliği’ne entegrasyonuna yönelik attığı adımları büyük bir başarı olduğunu, ”Batı Balkanlar teması kolay bir öncelik değildi, ama sen, Boyko, harika bir iş çıkardın ve bu konuda bir ara bulucu olmalısın.” şeklinde değerlendirdi.

Borisov görüşmede, Avrupa Komisyonu’nun Bulgar nakliyeciler ile ilgili olan Hareketlilik Paketi’ndeki tartışmalı konulardan söz etti. Ulaştırma sektörünün Bulgaristan’da Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın %15’ini oluşturduğuna ve Hareketlilik Paketi’ndeki yeni düzenlemelerin kabul edilmesi halinde ülkesinin yılda 16 milyar leva kaybedeceğini Merkel’e bildirdi. Bu durumun Bulgaristan’da 100 binden fazla aileyi olumsuz etkileyeceğini ve belirli bir kesimin çok net bir şekilde iflasa düşeceğini belirtti. Borisov, konu ile ilgili Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de görüştüğünü Merkel’e anlatmış oldu. Merkel de Borisov’u anlayışla karşılayarak endişelerini anladığını ve tüm AB ülkeleri için kabul edilebilir bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Borisov’un tüm bu çabaları dikkate alınınca, AB Komisyonunun iki önemli üyesi Almanya ve Fransa ile kurduğu temaslar sonucunda durumun kısa bir sürede ortak bir paydada buluşulup çözülme ihtimali yüksektir. Bulgaristan gibi önemli bir ülkenin ekonomisinin bu derece büyük bir zarar görmesi komisyon içinde ses getirecektir ve engel olunacaktır.

Simge ŞAHİN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...