Bosna Hersek’te Genel Seçimler 7 Ekim’de

Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu (CIK), ülkedeki genel seçimlerin 7 Ekim’de yapılacağını açıkladı.CIK Başkanı Irena Hadziabdic, Başkent Saraybosna’da düzenlediği basın toplantısında, Bosna Hersek’te devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinden oluşan genel seçimlerin 7 Ekim Pazar günü yapılması kararı alındığını belirtti.

Bosna Hersek’teki seçim kampanyalarının 7 Eylül’de başlayacağını ifade eden Hadziabdic, söz konusu kampanyaların 6 Ekim Cumartesi günü sona ereceğini kaydetti. Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın ardından sekizinci kez yapılacak genel seçimlerde halk, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak, Sırp ve Hırvat üyelerinin yanı sıra kanton, entite ve devlet düzeyindeki hükümetleri ve milletvekillerini belirlemek için oy kullanacak.

CIK verilerine göre, kayıtlı 3 milyon 381 bin 963 seçmen bulunuyor.Bosna Hersek’te genel seçimler 4 yılda bir yapılıyor.

Ülkenin siyasi yapısını, 1995 yılında imzalanan Dayton Barış Anlaşması (DBA) şekillenmişir. Dayton Anlaşması ile ülkenin aynı zamanda devlet sistemi ve Anayasası oluşturulmuştur ve bu anlaşmadan sonra 7 Ekim’de 8.kez yapılacak genel seçimler de halk oy kullanacaktır.
Ülkede son genel seçimler 12 Ekim 2014’te gerçekleştirilmiştir. Genel seçimler çerçevesinde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliğine seçilen Boşnak, Hırvat ve Sırp adaylar sırasıyla Bakir İzetbegoviç (SDA), Dragan Çoviç (HDZBİH) ve Mladen İvaniç (PDP)’di.

Zehra SİVRİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...