Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic : ‘Bosna Hersek Farklı Medeniyetlerin Buluşma Yeri’

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, “Bosna Hersek her zaman farklı medeniyetlerin, kültürlerin, dinlerin ve milletlerin buluşma yeri oldu. Bu sebepten, her zaman ilgi çekici ve önemli bir yerdi.” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’da Türk girişimciler tarafından 2004 yılında kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’ni ziyaret eden Zvizdic, burada öğrenci ve akademisyenlere yönelik konuştu.Bosna Hersek’in her zaman farklı medeniyetlerin, kültürlerin, dinlerin ve milletlerin buluşma yeri olduğunu söyleyen Zvizdic, bu sebepten, her zaman ilgi çekici ve önemli bir yer olduğunu ve bu anlamda 50’den fazla ülkeden öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversitemize de benzediğini belirtti.

Zvizdic, burada eğitim alan öğrencilerin kendi kimliklerini korumasının, geleneklerine saygı gösterilmesinin ve arkadaşlıklar kurmalarının Bosna Hersek için olduğu kadar bu öğrencilerin geldiği ülkeler için de önemine vurgu yaptı ve ekledi: “Her ülkenin doğal kaynakları, nehirleri, ormanları ve türlü zenginlikleri vardır ama her ülkenin en önemli kaynağı genç ve eğitimli insanlarıdır. Bosna Hersek’te de yetenekli ve bilgili gençler sayesinde aydınlık bir gelecekten söz edebiliriz. Bu nedenle, Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim ve öğrenci değişimi alanlarındaki olağanüstü iyi iş birliği, öğrencilerimizin Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinde okuma imkanına sahip olması, iş birliğimizin en önemli parçalarını temsil etmektedir.”
Zvizdic, Türkiye’ye teşekkürlerini, Türkiye’nin bugüne kadar çok sayıda Bosnalı öğrencinin burslu eğitim aldığını, Ankara, İstanbul, Bursa, Konya gibi şehirlerde gerekli eğitim ve tecrübeyi edinme imkanı sunması konularında iletti.

“TÜRKİYE, BOSNA HERSEK’İN GERÇEK DOSTUDUR”
Türkiye’nin birçok üniversitesinde eğitim alan Bosnalıların en iyi öğrenciler arasında bulunması dolayısıyla gururlu olduklarını söyleyen Zvizdic, “Aynı zamanda Türkiye’den birçok öğrencinin Bosna Hersek’te eğitim almasından, yaşamasından ve çalışmasından da gurur duyuyorum. Bizim öğrencilerimiz nasıl en prestijli Türk firmalarında iş buluyorsa, sizlerin de burada iş bulacağınızı, bu şekilde bir gençlik ağı kuracağınızı ve Bosna Hersek’in dünyada ve bölgedeki modern akımların bir parçası olmasına yardım edeceğinizi umuyorum.” diye konuştu.
Eğitime ve gençlere yönelik önemin sürdürüleceğini vurgulayarak Zvizdic, “Tüm çabalarımız iyi bir eğitim sistemi kurmak ve daha çok istihdam sağlamaya yöneliktir.” dedi.Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki dostluğu üzerinde duran Zvizdic, “Türkiye, yıllardır Bosna Hersek’in gerçek dostudur.Geleceğe dair tüm planlarımızı, istikrar, güvenlik ve ekonomik kalkınma önceliklerimizi Türkiye ile olan dostane ilişkilerimize ve arkamızda güçlü ve dürüst bir dostumuz olmasına temellendiriyoruz. Bundan dolayı gururluyuz ve kendimizi güvende hissediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Başbakan Binali Yıldırım’ın da öğrencilere yönelik söylemlerinin sonunda, üniversite yetkilileri tarafından Yıldırım ve Zvizdic’e hediye takdim edildi.

Bosna Hersek ve Türkiye’nin dostane ilişkileri uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir.Bosna Hersek’te yaşanan kanlı savaş ve sonrasında ülkenin kaderini belirleyen Dayton Barış Anlaşması sürecinde de Türkiye, Bosna Hersek’in büyük destekçisi olmuştur. Bosna Hersek ile Türkiye’nin ilişkilerinin önemli bir boyutunu kalkınma yardımları oluşturmaktadır. Türkiye tarafından bugüne kadar Bosna Hersek’te:eğitim, sağlık, sanitasyon, idari ve sivil altyapı alanlarında, ekonomik altyapı alanlarında kalkınma yardımları yapılmıştır. Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki üst düzey ziyaretler, ilişkilerdeki devamlılığını korunması ve işbirliği alanları yaratılması bakımından oldukça önemlidir. Türkiye ve Bosna Hersek’in dostluğunun sürdürülmesi ve geliştirilmesi bölge siyaseti bakımından da oldukça önem arz etmektedir.

Zehra SİVRİ
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

KAYNAK:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,631TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...