Bosna Hersek’te Çin Finansmanıyla 700 Milyon Euro’luk Yatırıma Onay Verildi

Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde yapılması planlanan termal elektrik santrali için Bosna Hersek Federasyonu temsilciler meclisinden onay çıktı. Hükümetin Çin finansmanı ile yapılmasını planladığı ve savaş sonrasında tek kalemde yapılacak en büyük yatırım olan termal elektrik santrali projesi 2010 yılından bugüne gündemdeydi.

7 Mart Perşembe günü temsilciler meclisinde onaylanan yatırım projesi ile ilgili Çarşamba günü ülkenin elektrik şirketi ve projenin üstlenicisi Elektroprivreda BİH bir açıklama yaparak temsilciler meclisi üyelerini projenin önemi ve desteklenmesi hususunda bilgilendirdi ve uyardı. Elektroprivreda BİH tarafından yapılan açıklamada projenin bir alternatifi olmadığı ve Bosna Hersek’in istikrarı ve  enerji sektöründeki bağımsızlığı için önemine vurgu yapıldı. Açıklama “2010 yılında kabul edilen proje başlangıçta destek aldı çünkü Bosna Hersek Federasyonu entitesinin uzun süreli elektrik ihtiyacını garanti altına alan proje aynı zamanda ilerleyen dönemde kapatılacak olan mevcut santrallerin de yerini alacağı için çok büyük önem taşıyor” ifadelerine yer verildi.

Entite Başbakanı Fadıl Novalic, projenin yapımına başlamadan önce Federasyon Millet Meclisi’nin iki tane daha dokümanı kabul etmesi gerektiğini söyledi. Elektroprivreda daha önce  üç Çin firması ile termal elektrik santralinin inşası için anlaşma sağlamıştı ve parlamentonun onayında yaşanan gecikme sebebiyle Gezhuba Group, Guandong Elektrik Tasarım Enstitüsü ve Dongfang Elektrik şirketleri projeden çekilme tehdidinde bulunmuştu.

Santralin yapılması için Kasım 2017’de Elektroprivreda BİH Çin Exim Bank’tan 700 milyon avro kredi çekmişti. Santralin Bosna Hersek’te savaştan sonra bir seferde yapılan en büyük yatırım olması sebebiyle önemi büyük. Aynı zamanda Çin tarafından finanse ediliyor olması da Avrupa Birliği tarafından dikkatle izleniyor. Konuyla ilgili Çin’in Balkanlarda artan yatırımları ve Balkan ülkelerinin Çin’e olan kreid borçları sebebiyle Çin’in bölgede aktif bir oyuncu haline geldiği tartışılıyor. 2019 Münih Güvenlik Konferansı raporunda Çin’in Balkanlardaki ekonomik varlığının Avrupa Birliği için bir risk ve tehdit oluşturduğu özellikle Çin kredilerine bağımlılığın altı çizilerek vurgulandı. Bosna Hersek’in yabancı borçlarının %14’ünün Çin’e olduğu da ayrıca belirtildi.   

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...