Bosna Hersek’te Hükümet 5 Ay Sonra Kuruluyor

Ekim 2018’de gerçekleştirilen seçimlerin üzerinden 5 ay geçmiş olmasına rağmen Bosna Hersek’te devlet düzeyinde hükümet henüz kurulamadı. Bakanlar Kurulunun oluşturulması ile ilgili müzakereler üç ana milliyetçi parti arasında devam ediyor.

Seçim sonuçlarıyla birlikte Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Sırp Üyesi olan ve Bosnalı Sırpların en güçlü siyasi oluşumu Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği Partisi (SNSD) Başkanı Milorad Dodik’in medyaya yaptığı açıklamalara göre Bosna Hersek’te devlet düzeyinde hükümetin Mart sonuna kadar kurulması planlanıyor.

Dodik yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu Başkanı’nın Sırplara ait olacağını ve 9 üyenin eşit şekilde Boşnak, Sırp ve Hırvat üyeler tarafından paylaşılacağını ifade ederken durumun yavaş bir şekilde olumlu yönde geliştiğini, Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’ın Bosna Hersek’e yapacağı ziyaret öncesinde hükümetin kurulmuş olmasını umduğunu belirtti.

Avrupa Birliği, Ekim 2018’de gerçekleşen seçimlerden sonra Bosna Hersek’li politikacıları hükümet kurulmasını hızlandırmaları yönünde baskı altına almış ve hükümetin kurulması ile birlikte ülkenin Avrupa Birliği üyeliği yönünde gerçekleştirmesi gereken reformlara odaklanmasını istemişti.

Bosna Hersek’te Ekim seçimleri yasal ve politik bir çok problemle birlikte gerçekleşmiş, Bosna Hersek Seçim Komisyonu aldığı karar ile seçimin gerçekleşmesini sağlamıştı. Seçimlerle ilgili temel problem Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Boşnak-Hırvat Federasyonunda Millet Meclisinin seçimiyle ilgiliydi. Hırvatların güçlü partisi Hırvat Demokratik Birliği (HDZ-BİH) yeni bir seçim yasası ile seçime gidilmesini, mevcut yasa ile Hırvatların temsil kabiliyetinin sınırlandırıldığını savunmuştu. Tüm bu gelişmeler sonucunda Federasyonda Şubat 2019’da hükümet kuruldu ancak HDZ-BİH devlet düzeyinde hükümetin kurulması için seçim yasası değişikliğini ön şart olarak sunuyordu.

SNSD lideri Milorad Dodik, SDA lideri Bakir Izetbegovic ve HDZ-BİH Lideri Dragan Covic 18 Mart Pazartesi günü Başkanlık binasındaki görüşmeden sonra basına verdikleri demeçte Bakanlar Kurulunu oluşturma programını 10 prensibe bağlayan ve yakında açıklayacakları bir ortak karara vardıklarını duyurdu.

Dragan Covic devlet düzeyinde faaliyete geçirecekleri prensipler hakkında ortak bir açıklama oluşturduklarını söylerken Bakir Izetbegovic de önümüzdeki dört yılın faaliyetlerinin prensiplerini belirleyerek iyi bir adım attıklarını ifade etti.

Bosna Hersek’in SRNA haber ajansı bu açıklamayı gayri resmi olarak yayınladı. Açıklamada parti liderlerinin ülkenin Avrupa Birliği entegrasyonuna yakınlaşmasını sağlayacak çabaların sürdüreceklerini belirttikleri iddia edildi.

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...