Bosna’da Bir Savaş Suçlusu Daha Yakalandı

0
71

Srebrenitsa katliamının sorumlusu olarak gösterilen Sırp General Ratko Mladiç’in geçtiğimiz Perşembe günü yakalanmıştı.

Sırp kasabı Mladiç’in yakalanmasının ardından Boşnaklara katliam yapmaktan aranan bir savaş suçlusu daha yakalandı.

1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı zamanında ‘intikamcılar” adlı paramiliter birliğin üyesi Oliver Krsmanoviç, Bosna-Hersek’in Vişegrad kentinde yakalandı. “İntikamcılar” adlı paramiliter birliğin üyelerinden Krsmanoviç, polisin düzenlediği operasyonla yakalandı.

Sponsorlu

Vişegrad’da 22 Ekim 1992 yılında bir otobüsü durdurarak içindeki 15’i erkek 16 Boşnak’a işkence yaptıktan sonra, silah ve bıçaklarla öldürüp, cesetlerini Drina Nehri’ne attıkları gerekçesiyle aranan Krsmanoviç’in polisteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edileceğini kaydetti.

Belgrad’daki Savaş Suçları Mahkemesi, 2005 yılında ‘İntikamcılar’ adlı paramiliter birliğin üyeleri hakkında açtığı davada tutuksuz yargılanan Dragutin Dragiçeviç’e 20, Milan Lukiç, Oliver Krsmanoviç ve Corce Şeviç’e 15 yıl hapis cezası vermişti. Söz konusu sanıklar, aldıkları hapis cezasının ardından kaçmışlardı.

Bu kişilerden Milan Lukiç, bir süre önce Arjantin’de yakalanmış ve Lahey’deki savaş suçları mahkemesine sevk edilmişti. Dragiçeviç ve Corce Şeviç ise bugüne kadar yakalanamadı.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here