Bosna’dan Bill Clinton’a Yaşam Boyu Ödülü

   ABD’ nin eski Başkanı Bill Clinton’ a Bosna’ daki savaşı sona erdirmesindeki katkısından dolayı, Washington merkezli Bosna-Hersek danışma kurulu tarafından Bill Clinton’ a, yaşam boyu ödülü verilecek.

Bu konu Clinton ve Bosna Savaşı sırasındaki destekçilere verilecek bir gala yemeğinde konuşuldu. Clinton’ a Bosna-Hersek’ teki etnik kıyım ve soykırımın sona erdirme konusunda,‘’Yaşam Boyu Başarı’’ ödülüne layık görüldü.  Ödülü geçen sene ABD Başkan Yardımcısı Joe Bidden almıştı. Yapılan basın açıklamasında, Başkan Clinton’ ın Bosna Savaşı sırasındaki kararlılığı, Dayton Barış Anlaşması’nda ki payı ve liderliği sayesinde bölgeye tekrardan istikrarın sağlandığına yönelik açıklamalar yapıldı.

Bosna’ da ki Danışma Kurulu Clinton’ ın 5 Mayıs Cumartesi günü, Bosna’ nın önderliğinde, ABD dış politikasını içinde barındıran bir konuşma yapacağı ve konuşma metninin özenle hazırlandığı söyledi. Gala’ ya 170’ ten fazla misafirin katılması beklenirken çok sayıda ABD’ li ve Bosna’ lı diplomatın da gala da olacağı bilinenler arasında. Clinton Bosna Savaşı ile ilgili salı günü bir forumda yaptığı konuşmada ise ABD’ nin savaş içerikli konularının basına çok yansıtılmaması taraftarı olduğunu söylemişti. Clinton bu durumu o dönemde savaşın Başkanlığını şekillendirmesi ile açıkladı.

Medya mensuplarının da katılacağı gala yemeği tüm ülkede dikkat çekiyor. Bosnalı eski Cumhurbaşkanı Haris Slajdzic’ e, ABD eski Generali Gordon Sullivan’ a ve Avrupa Eski NATO Komutanı Wesley Clark’ a ödüller verilecek. Ödüller aynı zamanda çocuklara ve film yapımcısı ve yazar olan Bill Carter’ a verilecek. Organizasyonu düzenleyen kuruluş olan ACBH’ nin Bosna’ daki Amerikan vatandaşlarının çıkarlarını gözetmeye çalışan ve Bosna’ yı savunmaya adanmış bir kurum olduğu söylenmiştir. 22 üye, 3 senatör ve 22 kongre üyesi ile Bosna-Hersek Kongre kuruluşunun hemen arkasından gelmesi bakımından da önemli bir kuruluştur.

Savaşın bitmesinde itici gücün Amerika ve NATO olduğu bilinen bir gerçektir ama müdahale için bu kadar insanın canının yanması beklenmeli miydi ya da kararlar uluslararası hukuka uygun bir şekilde mi alındı konusu uzmanların tartışması gereken bir konudur.

 

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

  • Danijel Kovacevic(2018), US Bosnian Council to Give Clinton ‘Lifetime Award,

<http://www.balkaninsight.com/en/article/bosnian-council-from-washington-awarded-the-former-us-president-bill-clinton-05-03-2018>, ET:05.05.2018

  • Valerie Hopkins(2018), Clinton Recalls US Role in Stopping Bosnia War,

<http://www.balkaninsight.com/rs/article/clinton-recalls-us-role-in-stopping-bosnia-war>, ET: 05.05.2018

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...