Dominik Cumhuriyeti de Tayvan ile Bağını Kesti

0
94

Latin Amerika ülkesi Dominik Cumhuriyeti Hükümeti Tayvan ile diplomatik ilişkilere son verdiğini açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi  ile Pekin’de bir araya gelen Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas , iki ülke arasında diplomatik ilişki tesisini ilan eden ortak tebliğ metni imzaladıklarını duyurdu.

İki ülke halklarının ortak çıkarları ve arzuları doğrultusunda birbirlerini tanımaya ve karşılıklı büyükelçilikler düzeyinde diplomatik ilişki kurmaya karar verdiklerinin vurgulandığı tebliğ metinde “Dominik Cumhuriyeti, dünyada sadece Çin Halk Cumhuriyeti devletinin temsil ettiği tek Çin’i tanımaktadır ve Tayvan da Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır.”  ifadesi dikkat çekti.

 Dominik Cumhuriyeti’nin de bağlantısını kesmesiyle yalnızca 19 ülke tarafından tanınan Tayvan, Santo Domingo hükümetinin bu kararına tepki gösterdi. Tayvan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada  “Çin’in, Tayvan’ın diplomatik müttefiklerini elinden almak için dolar diplomasisini kullanma ve ağır metodlar yoluyla Tayvan’ın uluslararası varlığını baskılama yönünde aldığı kararları kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

  Bu gelişmelerin Tayvan Boğazı’nın iki yakası (Çin Ana Karası ve Tayvan) arasındaki karşılıklı güveni sarsabileceği ve Tayvan halkını kendisine karşı kışkırtabileceği  uyarısında bulunuldu. “Tayvan hükümeti, Çin’in baskılarına boyun eğmeyecek ve diplomatlarımız, ulusumuzun haysiyeti ve haklarını korumak için mücadele etmeyi sürdürecek.”  ifadesine de yer verilerek gelişmeler karşısında Tayvan’ın tutumu vurgulandı.

Sponsorlu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying ise Tayvan’ın kendi diplomatik müttefiklerini, Çin’in “Dolar diplomasisi kullanarak elinden aldığı” iddiasıyla ilgili, “Dominik Cumhuriyeti ile diplomatik ilişki, aldatma veya ticaret ile değil, doğal ve doğru yolla kurulmuştur.” dedi.

Çin’de 1949’da Mao Zıdong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan’ı kurmuşlardı. Ancak Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmemiş ve bu adanın kendi eyaleti olduğunu öne sürmüştü.

Merve CURGA

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here