Çin, ABD’nin ‘Lazerli Saldırı’ Suçlamasını Reddetti

Çin , Pekin, dün Pentagon’dan gelen, Afrika ülkesi Cibuti’de ki Çin donanma üssünde bulunan personelin ülkedeki ABD üssüne inen Amerikalı pilotlara askeri tip lazer ışınları tuttuğu yönündeki suçlamasını reddetti. Çin Dışişleri iddiayı ‘gerçeklere aykırı’ olarak nitelerken, Çin Savunma Bakanlığı da ABD’nin iddiasını yalanladı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying basına yaptığı açıklamada, “Dikkatli incelemeler sonrası ABD’nin sözde suçlamasının açıkça gerçeklere aykırı olduğu belirtildi. ABD’deki ilgili kişilere gerçeklere kulak vermelerini ve temelsiz suçlamalarda bulunmamalarını hatırlatabilirsiniz.”  sözlerini kullandı.

Pentagon Sözcüsü Dana White, dünkü açıklamasında Çin’in Cibuti’de ki donanma üssünde bulunan Çinli personelin ABD’li pilotlara askeri tip lazer ışınları tuttuğunu ve bazı pilotların bu nedenle hafif göz yaralanmalarına maruz kaldığını iddia etmişti. White, “Bunlar çok ciddi olaylar. Sonuç itibarıyla iki önemli travma söz konusu. Bu eylemler pilotlarımız için gerçek bir tehdit oluşturuyor. Konuya büyük bir ciddiyetle yaklaşıyoruz.” şeklinde konuşarak bu konuda resmi şikayette bulunduklarını ve Pekin’den birkaç hafta önce yaşanan olayları araştırmasını istediklerini vurgulamıştı. AFP’ye konuşan bir diğer Pentagon Sözcüsü Sheryll Klinkel ise, lazer tutulması sonucu C-130 kargo uçağının 2 ABD’li pilotunun gözlerinden hafif yaralandığını söyledi .

Cibuti Uluslararası Havalimanı’nda yer alan Camp Lemonnier üssü, ABD için Afrika’daki tek kalıcı üssü olduğu ve Doğu Afrika ve Yemen’de ki terörle mücadele operasyonlarında kullanıldığı için oldukça önemli bir üs. Çin’ de geçen sene Cibuti’de ABD’nin tesisinden birkaç km uzağa donanma üssü kurmuş ve bu Çin’in ilk denizaşırı üssü olmuştu.

Merve CURGA

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...