Taylandlı Çevre Protestocuları, En Büyük Gösteriyi Sergiliyor!

0
54

Polis, binlerce insanın kuzey Tayland’da ki Chiang Mai şehrinde protesto için toplandığını, söyledi. Hükümet ormanlık bir arazi üzerine lüks bir konut proje inşasına başlayacağını açıklayınca çevreci protestocular bu projeye karşı çıktılar.

Pazar günü yapılan toplantı, 2014’te ki askeri darbeden sonra yapılan en büyük siyasi girişimdir. Tayland cuntası, beş kişiden fazla insanın toplanmasına yasak getirmişti ve çeşitli emirlerle ifade özgürlüğünü engelleyerek basın özgürlüğünü de kısıtlamıştı. Kamu toplantılarını engellemek içinse askeri ve polis güçlerini devreye koymaya başladı.

Polis, protesto gösterilerine katılan binlerce kişinin tahmin edildiğini ve yaklaşık 1.250 insanın bulunduğunu belirtti. Chiang Mai polisinin Komutan Yardımcısı Col Paisan, “Protestocular siyasi sorunlara değil çevre sorunlarına odaklandılar ve sonrasında da sokağı temizlediler.” dedi. Organizatörlerin toplanması için önceden talepte bulunduklarını ve protestonun ilerlemesine izin verildiğini vurguladı.

Pek çok yeşil kurdeleli protestocular, hükümetten Doi Suthep dağına karışan yeni binaları yıkması talebinde bulundu ve hükümetin bu talebe yedi gün içinde karşılık vermesini, eğer karşılık vermezse protestolara devam edeceklerini bildirdi. 2015 yılında başlayan inşaat, Chiang Mai için kutsal sayılan ve şehrin “doğal akciğer” olarak görülen dağın inşaatlaşmaması için mücadele ediyor. Geçen yıl da, seçime katılacağına söz veren askeri hükümet, demokratik yanlıların protestosuyla yüz yüze gelmişti.

Sponsorlu

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here