Taylandlı Çevre Protestocuları, En Büyük Gösteriyi Sergiliyor!

Polis, binlerce insanın kuzey Tayland’da ki Chiang Mai şehrinde protesto için toplandığını, söyledi. Hükümet ormanlık bir arazi üzerine lüks bir konut proje inşasına başlayacağını açıklayınca çevreci protestocular bu projeye karşı çıktılar.

Pazar günü yapılan toplantı, 2014’te ki askeri darbeden sonra yapılan en büyük siyasi girişimdir. Tayland cuntası, beş kişiden fazla insanın toplanmasına yasak getirmişti ve çeşitli emirlerle ifade özgürlüğünü engelleyerek basın özgürlüğünü de kısıtlamıştı. Kamu toplantılarını engellemek içinse askeri ve polis güçlerini devreye koymaya başladı.

Polis, protesto gösterilerine katılan binlerce kişinin tahmin edildiğini ve yaklaşık 1.250 insanın bulunduğunu belirtti. Chiang Mai polisinin Komutan Yardımcısı Col Paisan, “Protestocular siyasi sorunlara değil çevre sorunlarına odaklandılar ve sonrasında da sokağı temizlediler.” dedi. Organizatörlerin toplanması için önceden talepte bulunduklarını ve protestonun ilerlemesine izin verildiğini vurguladı.

Pek çok yeşil kurdeleli protestocular, hükümetten Doi Suthep dağına karışan yeni binaları yıkması talebinde bulundu ve hükümetin bu talebe yedi gün içinde karşılık vermesini, eğer karşılık vermezse protestolara devam edeceklerini bildirdi. 2015 yılında başlayan inşaat, Chiang Mai için kutsal sayılan ve şehrin “doğal akciğer” olarak görülen dağın inşaatlaşmaması için mücadele ediyor. Geçen yıl da, seçime katılacağına söz veren askeri hükümet, demokratik yanlıların protestosuyla yüz yüze gelmişti.

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...