Çin’den Spratly Manevrası

Çin, Güney Çin Denizi’nin itilaflı sularında üç seyir füzesi ve hava füze sistemleri kurdu. CNBC, YL- 12B seyir füzelerinin 295 deniz mili içindeki gemileri hedef alabildiği ve HQ-9B uzun menzilli hava füzelerinin hedef aralığının 160 mile katlanabileceğini aktardı.

Füzelerin yerleştirileceği Spratly Adası, Vietnam ve Tayland’ın da içinde bulunduğu birçok Asya ülkesinin hak iddia etmesi nedeniyle Güney Çin Denizi’nde ki hali hazırda gerilimi arttıran bir bölgedir. Çin ise, bu durum için herhangi bir füze uygulamasından bahsetmedi. Ancak Spratly’teki askeri tesislerinin tamamen savunma amaçlı olduğunu ve kendi topraklarında istedikleri gibi davranabileceklerini söyledi. Fakat diğer ülkeler, Spratly Adaları’nda hak iddia ettikleri takdirde, Çin füzelerinin menziline girecekleri yönünde bir tehdit de söz konusu.

Çin’in bu hareketi, Güney Çin Deniz’inde ABD’ye karşı daha açık bir tehdit oluşturmaktadır. Beyaz Saray Basın Sekreteri Sarah Sanders,perşembe günü ABD’nin Çin ile ilgili olarak endişelerini dile getirdi. “Çin’in Güney Çin Denizi’ni militanlaştırmasının farkındayız.” dedi. “Yakın zamanda uzun vadeli sonuçlar getirilecek.’’ diye ekledi. Güney Çin Denizi dünyanın en yoğun alışveriş şeritlerinden biridir ve alışverişin üçte biri bu şerit üzerinden sağlanmaktadır.

Güney Çin Denizi’nde tartışmalı bir bölge olan Spratly Adaları’na füzelerin yerleştirilmesi, Çin’in bölge üzerinde uzun vadeli tahakküm ve kontrol uygulamak konusunda ciddi olduğunu ve itiraz edilen bölgeyi militarize etme konusundaki sözünü tutmaya niyeti olmadığını gösteriyor.

 

Zehra KÖSE

o-Staj APAM 2018 Stajyeri

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...