Endonezya’dan Filistin’e Destek Protestoları

Endonezya’nın Başkenti Jakarta’daki on binlerce Müslüman, ABD’nin pazartesi günü gerçekleşecek olan İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma planını protesto etmek amacıyla ülkenin özgürlük simgesi olan Monas alanında bir araya geldi. Yerel polis, Jakarta’nın merkezindeki ortak dua ve barışçıl mitinge 30 binden fazla kişinin katıldığı tahmininde bulundu.

Tekbir getirerek ABD aleyhinde slogan atan kalabalık, ellerinde taşıdıkları Filistin bayraklarının yanı sıra üzerinde “Beytülmakdis bizim, geri çekil”, “Özgür Kudüs” ve “Kudüs’ü savun” yazılı, Filistin’i destekleyen pankartlar açtı. Filistin sorununa destek amacıyla aktivist, din adamı ve sivil toplum liderlerinin katıldığı gösteride, yardımseverler de Filistin için maddi destekte bulundu. Protestocular, Washington’un hareketini kınayarak Müslümanları Filistin’e desteklerini artırmalarını ve İsrail’i destekleyen şirketlerden gelen ürünleri boykot etmelerini istedi.

Cuma günü Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Jakarta’nın Filistin’e verdiği desteği yinelemiş ve BM’yi gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için daha fazla tedbir almaya çağırmıştı. Widodo, dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Endonezya’nın, iki devletli çözüm altında Filistin’in bağımsızlığı için kampanya yapmaya devam edeceğini dile getirmişti.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...