Brexit Sekreteri Davıd Davıs’ın Brexıt Anlaşması Öncesi Görüşleri

Davis, AB Baş müzakerecisi Michel Barnier’in ifadesini kullanarak İngiltere’nin AB ile olan ekonomik iş birliğinin tam anlamıyla temizlenmesi gerektiğini söyledi.

AB’den çıkmaya hazırlanan İngiltere için yeni koşulların öne sürülmesi ve ekonomik alanda yapılan anlaşmaların temizlenmesi gerektiğini ifade etti.

Davis, İngiltere’nin AB ile olan işbirliği gücünün hiçbir zaman değişmemesi gerektiğine inandığını ve Avrupa Birliği’nden ayrılmanın ilişkileri zayıflatmak yerine daha da güçlendirilmesinden yana olduğu ifadelerini kullandı.

Çıkış müzakerelerin yeni safhası başladıkça iş dünyası tarafından hükümet baskı altında. Bu konuda bir netlik sağlanmalıdır. Bloğun geri kalan AB liderleri müzakerelerin ilk aşamasında birleştiler..

Gelecekle alakalı müzakerelerin açık olmadığını, ancak başarılı olacağına inandığını çünkü Avrupa kıtasının geleceğine en iyi hizmeti vereceğini ifade etti. Yetkili geçiş anlaşmasına ilişkin bir anlaşmanın Mart ayına kadar “yapılabilir” olduğunu söyledi.

Ebrar GENÇ
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

  • Anonim (2018), The Guardian, “David Davis Says EU Cannot ‘Cherrypick’ Terms of Free Trade Deal”,<https://www.theguardian.com/politics/2018/jan/02/david-davis-says-eu-cannot-cherry-pick-terms-of-free-trade-deal>, erişim 3 Ocak 2018

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...