Bulgaristan AB’nin Dönem Başkanlığını Devraldı

Avrupa Birliği’nin en yoksul üyesi olan Bulgaristan AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak’ta Estonya’dan devraldı. Devam eden göç krizi, Brexit müzakereleri ve  AB’nin 2020 mali çerçevesi AB gündemindeki en önemli maddeler arasında.

Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’ndan sorumlu bakanı Lilyana Pavlova, AB’nin birlik ve istikrarının önemli olduğuna dikkat çekti.  AB Başmüzakerecisi Michael Barnier ve Bulgaristan Başbakanı Boiko Borisov, Brexit müzakereleri konusunda önemli ilerlemeler bekliyorlar. Sofya hükümeti, Batı ile Doğu Avrupa ülkeleri arasında göç politikaları konusundaki farklılıkları gidermek istiyor.

Bulgaristan’da hala AB’nin denetimi hakim. Münih merkezli Güneydoğu Avrupa Toplumu Yönetim Kurulu Başkanı Johanna Deimel, Bulgaristan’da bağımsız yargıya doğrudan müdahale edildiği, yargıçların bağımsızlığının zayıflatıldığından dolayı Bulgaristan’ın Batı Balkan ülkelerine örnek olamayacağı fikrini belirtiyor.

Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı başarılı şekilde sürdürebileceğine dair çekincelere sebep olarak gösterilen hükümet ortağı aşırı sağcı Birleşik Vatanseverlerdir.  Araştırma şirketi Gallup’un kamuoyu anketine göre, katılımcıların yüzde 55’i Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı başarıyla yürüteceğini düşünüyor. AB dönem başkanlığı ile birlikte Bulgarlar, Schengen Bölgesi ve Euro Bölgesi’ne girmeleri yönünde olumlu gelişmeler olmasını bekliyorlar.

Gamze AZMAN
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...