Bulgar Liderden Yolsuzlukla Mücadele Yasasına Veto

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Aralık ayında parlamentodan geçen yolsuzlukla mücadele yasasını veto etti. Radev yeni yolsuzlukla mücadele kanunu “yetersiz” diyor. Radev, “Bu yasa, yolsuzlukla mücadele için yeterli yasal dayanağı sunmuyor, yolsuzlukla mücadeleyi zorlaştıracağına inanıyorum” dedi.

Analistler, birliğin nesnelliğinin yönetiminin parlamento tarafından yasalar uyarınca atanacağı gerçeğinden sınırlı olabileceğini ve bu nedenle gerçekten bağımsız olmayabileceğini ve muhalifleri zulüm altına almak için güç kullananlar tarafından kullanılabileceğini söyledi. Bazı analistler, parlamentonun Radev’in vetosunu devirmesini beklemektedir. Ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Kornelia Ninova, “Yolsuzlukla baş etmezsek, diğer sorunların hiçbirini – yoksulluk, sağlık, eğitim, nüfus- çözemeyiz” dedi.

Bulgaristan, yolsuzluk ve organize suçlarla etkin bir şekilde mücadele edemediği ve yargısını gözden geçiremediği için Brüksel tarafından defalarca eleştirilere maruz kaldı. Radev’in vetosuna takılan yasa tasarısı, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele adına özel yetkili bir birim kurulmasını öngörüyordu. Yeni yasa, kolluk kuvvetlerinin denetim ve hesap verme sorumluluğunun geliştirilmesine odaklanıyor. Parlamento, hükümetin sponsorluğundaki tasarıyı tekrar gözden geçirip ve değiştirmeden onaylayarak Radev’in vetosunu askıya alabilir.

Gamze  AZMAN 
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...