Bulgar Liderden Yolsuzlukla Mücadele Yasasına Veto

0
118

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Aralık ayında parlamentodan geçen yolsuzlukla mücadele yasasını veto etti. Radev yeni yolsuzlukla mücadele kanunu “yetersiz” diyor. Radev, “Bu yasa, yolsuzlukla mücadele için yeterli yasal dayanağı sunmuyor, yolsuzlukla mücadeleyi zorlaştıracağına inanıyorum” dedi.

Analistler, birliğin nesnelliğinin yönetiminin parlamento tarafından yasalar uyarınca atanacağı gerçeğinden sınırlı olabileceğini ve bu nedenle gerçekten bağımsız olmayabileceğini ve muhalifleri zulüm altına almak için güç kullananlar tarafından kullanılabileceğini söyledi. Bazı analistler, parlamentonun Radev’in vetosunu devirmesini beklemektedir. Ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Kornelia Ninova, “Yolsuzlukla baş etmezsek, diğer sorunların hiçbirini – yoksulluk, sağlık, eğitim, nüfus- çözemeyiz” dedi.

Bulgaristan, yolsuzluk ve organize suçlarla etkin bir şekilde mücadele edemediği ve yargısını gözden geçiremediği için Brüksel tarafından defalarca eleştirilere maruz kaldı. Radev’in vetosuna takılan yasa tasarısı, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele adına özel yetkili bir birim kurulmasını öngörüyordu. Yeni yasa, kolluk kuvvetlerinin denetim ve hesap verme sorumluluğunun geliştirilmesine odaklanıyor. Parlamento, hükümetin sponsorluğundaki tasarıyı tekrar gözden geçirip ve değiştirmeden onaylayarak Radev’in vetosunu askıya alabilir.

Gamze  AZMAN 
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here