Bulgaristan ‘Burgaz Dosyasını’ Lübnan’a Teslim Etti

18 Temmuz 2012’de Bulgaristan’ın Burgaz kentinde Lübnan’lı turistlere yönelik düzenlenen saldırı sonucu açılan soruşturma dosyasının Lübnan’lı yetkililere teslim edildiği açıklandı.

Lübnan’daki Bulgar Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Plamen Tzolov,”Burgaz saldırısı’ ‘dosyasının Lübnan İçişleri Bakanı Adnan Mansur’a teslim edildiğini belirtti.

Lübnan İçişleri Bakanı Adnan Mansur ile uzun bir görüşme yapan Tzolov, basına yaptığı açıklamada Burgaz saldırısı ile ilgili suç dosyasını gerekli makamlara teslim edilmek üzere Bakan Mansur’a verdiğini ifade etti. Ayrıca konuşmasında Bulgaristan ile Lübnan’ın ilişkilerini dostça geliştirme yönünde daha fazla adım atılacağını vurguladığı belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre Lübnan yetkililerinin dosyayı inceledikten sonra Bulgar yetkililerle işbirliği halinde soruşturmayı başlatacakları öğrenildi.

Uluslararası bir sorun haline dönüşen Burgaz olayı, Lübnan turistik otobüsüne bombalı bir saldırı olarak düzenlenmiş ve 5’i İsrail’li 1’i Bulgar vatandaşı olmak üzere toplam 6 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Olay üzerine İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov’un açtığı soruşturma sonucu İsrailli turistlere karşı düzenlenen saldırının Hizbullah tarafından finanse edildiği iddiasında bulunulmuştu. Hizbullah ise kendisine yapılan bu suçlamanın asılsız olduğunu, saldırının ABD ve İsrail’in planı olduğunu ileri sürmüştü.

Lübnan Başbakanı Necip Mikati de saldırıdan bu zamana geçen süre boyunca Bulgar yetkililerin yaptığı soruşturmayı ciddi bir şekilde değerlendireceğini dile getirmişti. Bunun yanı sıra Mikati, Bulgaristan ile yapılacak bu ortak çalışmanın bu iki ülkenin uluslararası ilişkilerine olumlu katkılar sağlayacağını savunduğu belirtilmişti.

(TUİÇ Akademi, dunyabulteni.net)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...