Suriye’de ÖSO Yeni Strateji Belirledi

Suriye’de uzun süredir muhalifler ve ordu arasında devam eden savaş durumu ve yeni gelişmelerle ilgili bir strateji hazırlandı. Şehba Tugayı’nın Ebu Sadık eş Şahbani lakaplı komutanı Halep şehrinin yüzde 65’ni ellerinde tuttuklarını belirterek ve tamamını ele geçirmek için yeni stratejilerini anlattı.

Şehbani, sivillerin kanının akmasını engelleyecek bir strateji geliştirdiklerini söylerken, bunun savaşın şehrin dışına taşınmasıyla gerçekleştirileceğini açıkladı.

Halep’in batısında ve güneyinde bulunan Seyf ed Devle, El İzaa, Salahaddin, El Amiriyye, Eş Şeyh Said, Bostan el Kasr bölgelerinde devrimcilerin yoğunlaştığını aktaran muhalif komutan, yönetimin elinde ise 6 nokta olduğunu, bunların ele geçirilmesi durumunda Esed’in Halep’te silineceğini belirtti.

Şehbani, operasyonun ikinci aşamasını da açıkladı. Bu aşamada Devrim Kalkanı Konseyi’ne bağlı birçok tugay ve birlikten oluşan ”Emronulduğun gibi dosdoğru ol” Birliği tarafından ”İhlas” adıyla yürütüldüğünü ve Ramuse bölgesinde yer alan yönetime ait en önemli askeri bölgeyi ele geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

Ulusal Koalisyonda Şam’la müzakereye destek artıyor

Suriye’de muhalif olan Ulusal Koalisyon örgütünün içinden sorunun Suriye yönetimiyle müzakere yoluyla çözümünü destekleyen açıklamalar gelmeye başladı.

Doha’da kurulan Ulusal Koalisyon temsilcilerinden Rima Felihan, el Arabiye kanalına verdiği demeçte, Şam yönetimiyle diyalogu desteklediklerini ve siyasi çözümden yana olduklarını söyledi.

Muhaliflerin askeri çözümden uzaklaştığını vurgulayan Ulusal Koalisyonun bileşenlerinden Yerel Koordinasyonu Komiteleri’nin resmi sözcüsü Rima Felihan, Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el Hatip’in öngördüğü şekliyle geçiş hükümeti kurulması için Şam yönetimiyle diyalogu desteklediklerini söyledi.

Muhaliflerin kendi aralarında yapacağı bir toplantıyla müzakere konusunda resmi bir tutum belirleyebileceğini belirten Felihan, kendi fikrinin diyalogdan yana olduğunu vurguladı.

Doha Koalisyonu Başkanı el Hatip ülkenin daha fazla zarar görmemesi için Şam yönetimiyle görüşebileceğini belirtmiş fakat Koalisyondan gelen tepkiler üzerine bunun kendi fikri olduğunu söylemişti.

Öte yandan Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar İngiliz gazetesi Guardian’a verdiği demeçte, ulusal diyalogun başlaması için el Hatip’le herhangi bir yabancı şehirde görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı, Yakındoğu Haber )

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...