Lunaçek’in Suçla Mücadele Konusunda Kosova’ya Çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP) Kosova Raportörü Ulrike Lunaçek’in Kosova hükümetine organize suç ve yolsuzlukla mücadele konusunda çağrıda bulunduğu öğrenildi.

Geçen hafta Lunaçek’in tanıtımını yaptığı ve Avrupa Parlamentosu Dış Politika Komitesi’nin de onayladığı Kosova kararında, temel sorunun yolsuzluk ve suçlarla mücadele olduğu, Kosova yetkili makamlarının bu sorunları daha büyük bir ciddiyetle dikkate alması gerektiğinin vurgulandığı belirtildi. Kosova ile ilgili bu kararın Mart ayında oylanması beklendiği ifade edildi.

Kosova için vize muhafiyeti konusunun hala Avrupa Birliği(AB) üyesi bir çok ülke tarafından iç güvenlik tehdidi olarak algılandığını belirten Lunaçek’in Avrupa Birliği (AB)’nin,  Kosova’dan özellikle yargı alanında ve yolsuzlukla mücadele konularında daha ileri adımlar beklediğini söylediği dile getirildi.

Geçen yıl Kosova’da bir ilerlemenin kaydedildiğini ama bunun sonuca ulaşmak için yeterli olmadığını belirten Lunaçek’in Sırbistan – Kosova diyaloguyla ilgili olarak “Sadece Kosova’nın kuzeyinde değil, ülke genelinde suç ve yolsuzluk mevcut. EULEX in hala kuzeyde erişimi olmadığı bir gerçektir, fakat diyalog süreciyle Kuzeyde paralel yapılanmaların fes edileceğini ümit ediyorum. Kuzeyde hukuk üstünlüğünün mevcut olmadığı bir gerçektir, iyi ama orada yaşayan insanlar için işbirliğinde bulunmalıyız” şeklinde açıklamada bulunduğu ayrıca Kosova’yı tanımayan AB ülkelerinin bu tutumlarını değiştirmeleri gerektiği söylediği ifade edildi.

Avrupa Entegrasyon Bakanı Vlora Çitaku’nun da yaptığı açıklamada, her sürecin başlangıcı ve sonu olduğunu belirterek, başlayan vize muafiyetinin de başarıyla sona ereceği konusunda iyimserlik belirttiği öğrenildi.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, kosovaport)

Gül Muriç

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...