Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev: “Dinin Siyasileştirilmesine İzin Vermeyelim.”

Başmüftüğün girişimiyle, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı ile Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev arasında bir görüşme gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden verilen bilgiye göre yapılan görüşmede Radev, ”Bulgaristan Müslümanları Diyaneti, devlet tarafından yeterli derecede finanse edilmesinden başka aynı zamanda kendi geleneklerine dayanarak gelişmelidir.” sözlerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Radev, dinin siyasileştirilmesine izin vermemeleri gerektiğini, ancak devletin ülkemizdeki mezheplerin barışçıl ve bağımsız faaliyetlerine olan taahhütlerin yerine getirilmesi gerektiği üzerine konuştu. Cumhurbaşkanı ve Başmüftü, Bulgaristan’da ki farklı dini cemaatlerin temsilcilerinin barış içinde hep birlikte yaşamanın yüzyıllarca kanıtlandığına ve bu modelin güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi gerektiğine dair hemfikir oldular.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan Müslümanlarının toplumumuzun önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır ve kendi içine kapanmamalı ve izole edilmelerine izin vermemeleri gereklidir.” diye konuştu. Cumhurbaşkanın, dış müdahale ve nüfuz girişimini önlemek için devletin dini görevlilerin maaşlarının ödenmesi ve Bulgaristan’da eğitim görmeleri için destek sağlaması gerektiği ise bir diğer üzerinde durduğu konu oldu.

Bulgaristan, sekiz milyona yakın bir nüfusa sahip ve bu nüfusun neredeyse dörtte birini  müslümanlar oluşturmaktadır. Bulgaristan’da ki sosyalist rejimin çökmesiyle beraber, zorla Bulgarlaştırma faaliyetleri artık devam etmiyor ve Müslümanlar eskiye göre dini hayatlarını yaşamaları açısından daha rahatlar. Bulgaristan hükümetinin başmüftülük makamını resmi olarak tanıması da, bu duruma örnek teşkil etmektedir. Tüm bunlara rağmen, Bulgaristan hükümetinin Müslümanlara karşı maddi destek konusunda yetersizliği gündemde var olan bir konuyu oluşturuyor. Dini hizmetlerin sağlanması, dini öğretecek ilim adamlarının yeterli düzeyde olmaları  öncelikler arasında yer almaktadır. Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Başmüftü Mustafa Hacı arasında yapılan bu görüşme bahsedilen sorunların çözümü için nitelik taşımaktadır.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça :

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...