Bulgaristan’dan Ortadoğu’ya Yardım

0
154

Bulgaristan, önümüzdeki günlerde Suriye, Irak, Afganistan ve Yemen’e 782.000 leva değerinde yardım yapacak. Yardımlar, Uluslararası Göç Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, BM Çocuklara Yardım Fonu, Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, bütçelerine katkı sağlayacak. Bulgaristan’ın yaptığı bu insani yardım tamamen gönüllü bir şekilde gerçekleşiyor.

Yardım ülkenin, dış işleri bakanlığı bütçesinin insani yardım ve kalkınma için ayırdığı kaynaklardan karşılanacak. Başbakanlık, toplam 782.000 levalık yardımda en büyük payın iç savaşın hızla devam ettiği Suriye’ye yapılacağını açıkladı. Afganistan ve Irak’a toplamda 195.000, Yemen’e ise 97.000 leva değerinde yardım sağlanmış olacak.

Bulgaristan tarafından sağlanan insani yardımın amacı, devam eden çatışma olaylarından son derece olumsuz etkilenen ülke vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirme ve geliştirme amaçlı olduğu biliniyor.

Yaşanan çatışmalar yüzünden şehirlerin harabelere dönüştüğü ve sağlıklı yaşam ortamının kaybolmaya başladığı yerlerde, Bulgaristan’ın da yardımları aracılığıyla bölgelerin yeniden inşası sağlanacak ve vatandaşlara daha iyi bir yaşama ortamı oluşturulmaya çalışılacak. İstenilen ortamın tam anlamıyla sağlanması uzun zaman alacak.

Sponsorlu

Adı geçen ülkelerde özellikle çocukların, değil eğitim hayatı, sağlıklı bir yaşam sürdürmesinin bile zor olduğu bu dönemde bölgeye gelecek her türlü yardımın anlamı onlar için çok büyük. Yapılan yardımlar aracılığıyla açılan yaralar sarılmaya çalışılsa da, çatışmaların devam etmesi ve siyasi istikrarın halen sağlanamaması sebebiyle yeni yaralar farklı bölgelerde açılmaya maalesef ki devam ediyor.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here