Bulgaristan’dan Ortadoğu’ya Yardım

Bulgaristan, önümüzdeki günlerde Suriye, Irak, Afganistan ve Yemen’e 782.000 leva değerinde yardım yapacak. Yardımlar, Uluslararası Göç Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, BM Çocuklara Yardım Fonu, Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, bütçelerine katkı sağlayacak. Bulgaristan’ın yaptığı bu insani yardım tamamen gönüllü bir şekilde gerçekleşiyor.

Yardım ülkenin, dış işleri bakanlığı bütçesinin insani yardım ve kalkınma için ayırdığı kaynaklardan karşılanacak. Başbakanlık, toplam 782.000 levalık yardımda en büyük payın iç savaşın hızla devam ettiği Suriye’ye yapılacağını açıkladı. Afganistan ve Irak’a toplamda 195.000, Yemen’e ise 97.000 leva değerinde yardım sağlanmış olacak.

Bulgaristan tarafından sağlanan insani yardımın amacı, devam eden çatışma olaylarından son derece olumsuz etkilenen ülke vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirme ve geliştirme amaçlı olduğu biliniyor.

Yaşanan çatışmalar yüzünden şehirlerin harabelere dönüştüğü ve sağlıklı yaşam ortamının kaybolmaya başladığı yerlerde, Bulgaristan’ın da yardımları aracılığıyla bölgelerin yeniden inşası sağlanacak ve vatandaşlara daha iyi bir yaşama ortamı oluşturulmaya çalışılacak. İstenilen ortamın tam anlamıyla sağlanması uzun zaman alacak.

Adı geçen ülkelerde özellikle çocukların, değil eğitim hayatı, sağlıklı bir yaşam sürdürmesinin bile zor olduğu bu dönemde bölgeye gelecek her türlü yardımın anlamı onlar için çok büyük. Yapılan yardımlar aracılığıyla açılan yaralar sarılmaya çalışılsa da, çatışmaların devam etmesi ve siyasi istikrarın halen sağlanamaması sebebiyle yeni yaralar farklı bölgelerde açılmaya maalesef ki devam ediyor.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...