Uyuşturucu Kaçakçılığı, Rüşvet ve Arnavutluk Siyaseti

0
271

İtalya’da mafya karşıtlığı ile tanınan bir savcı olan Federico Cafiero de Raho Arnavutluk’a yaptığı ziyaret sonrası, basının karşına geçti ve eskiden İtalyan mafyasının tekelinde olan kenevir ve kokain ticaretinin artık Arnavutluk orijinli organize suç örgütleri ile ortaklaşa bir şekilde yapıldığını söyledi.

Arnavutluk Başsavcısı Arta Marku ile görüştükten sonra konuşan Raho, Arnavutluk kaynaklı suç ve suçluların İtalya’nın kuzey bölgelerinde dikkat çekici oranda yaygınlaşmaya başladığını belirtti ve Arnavutluk suç örgütlerinin -İtalya’dakilerle aynı şekilde- siyasilerle iletişim kurup, rüşvet yoluyla ikna ederek ve ekonomiye çok fazla dahil olarak tehdit unsurunu da kullanarak yapılan işe göz yumulmasını sağladıklarını söyledi.

Savcının bu açıklamaları yaptığı sırada, kenevir yetiştiren ve İtalya’ya ihraç eden iki Arnavutluk polisi hakkında soruşturma başlamıştı. Açıklamanın yapılmasından bir gün sonra, Arnavutluk polisi Kolombiya’dan kalkan ve İtalya’ya da uğrayan bir geminin içinde yaptığı aramada muz yüklü bir konteynerde 613 kg kokain ele geçirdi.

Yaşananlardan çıkacak sonuca göre; yapılan görüşmeler etkili olmuş ve organize suç, rüşvet ve yolsuzluk sarmalında sıkışan Arnavutluk siyasetinde AB’ye üye olma isteği ağır basmış ve suçun her türlüsüne karşı Arnavutluk tüm cephelerde karşı atağa geçmiştir.

Sponsorlu

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here