Bulgaristan Sofya’ da Batı Balkanlar Zirvesi

Son dönemde dünya gündemini meşgul eden konulardan biri, Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ ne üye olma süreciydi. Bu süreçte yapılan görüşmelerden biri de, Sofya’ da düzenlenen toplantı oldu. Toplantıya, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB Komisyonu nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hann, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Dragan Çoviç, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaci, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov,  Karadağ Başbakanı Duşko Markoviç, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev katıldı.

Juncker yaptığı açıklamasında, ülkelerin iç sorunlarına ve kendi aralarındaki sorunlara çözüm bulması gerektiğini aksi takdirde bunun AB üyeliği konusunda sıkıntı yaratabileceğini belirtti. Reformlar konusunda Balkan ülkelerinin destekleneceğini fakat önümüzdeki yıl sonuna kadar hiçbir ülkenin AB üyesi şansının olmadığını da sözlerine ekledi. Üyelik için belirlenen kriterler yerine getirildiği takdir de ise, bu sürecin hızlanacağını söyledi. Öte yandan Johannes Hann, Bulgaristan Ulusal Kanalı’ na (BNT) yaptığı açıklamada komşuları ile kavgalı ülkelerin hiçbir şekilde AB’ ye üye olamayacağını açıkladı. Batı Balkanlar Zirvesi kapsamında, Kosova Cumhurbaşkanı Thaci ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov’ da sürece yönelik açıklamalarda bulundular. Borissov, AB sürecinde Kosova’ yı yalnız bırakmayacaklarını açıklarken, Thaci Sırbistan ile aralarındaki sürecin normalleşmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sırbistan ise bu konuda Kosova’ yı zora sokabilir.

AB’ nin tutumunun ülkelerdeki siyasi istikrara yönelik olduğunu açıklamalardan çıkarabiliriz. Komisyon başkanları yaptıkları açıklamalarla, Kosova-Sırbistan ve Yunanistan-Makedonya arasındaki gerilimleri hedef göstermişlerdir. Örnek olarak ise, Bulgaristan-Makedonya ilişkisine değinmişlerdir. Ülke liderleri ise yaptıkları açıklamalarda AB’ ye üye olabilmek için aralarındaki sorunların çözülmesi gerektiğine vurgu yaptıkları gibi bu süreci hızlandıracakları da kesindir.

Ecenaz TERZİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...