Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Alay Konusu Oldu

0
325

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) haklarını ihlal eden Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama girişimlerinin Türk donanması tarafından engellenmesiyle başlayan süreç, geçen hafta KKTC açısından tarihi bir görüşmenin yolunu açmıştı.

20 gündür devam eden sondaj geriliminde Türkiye’nin hamlelerine cevap veremeyen Rum Kesimi, Yunan ve Rum basını tarafından alay konusu oldu. Bazı gazeteler yayımladıkları karikatürler ile Rum yönetimini eleştiri bombardımanına tuttu. Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis Gazetesi, hem Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Anastasiyadis’i hem de Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos’u eleştiren bir karikatür yayımladı. Ayrıca gazete Türkiye’nin Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerine engel olunmasının Güney Kıbrıs’ın 6 yıllık enerji planları açısından önemli olduğunu yazdı. Gazete, “Türkler krizi nasıl planladı?” başlıklı bir haber analizi de yayımladı. Türkiye’nin hamlelerinin İsrail ve Mısır gibi enerji aktörlerini de etkilediği belirtildi.

Analizde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bölgedeki Türk baskısı ile başa çıkabilmek için savaş gemisi gönderme imkan ve kabiliyetine sahip olmadığı, enerji programının iptal edilmesi karşısında uğrayacağı zarar ile başa çıkamayacağı ve bölgedeki büyük çaplı bir krizin girdabından çıkamayacağı yorumu da yer aldı.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here