Burkina Faso’nun Başkentinde Fransız Büyükelçiliği’ne Saldırı

Afrika ülkesi Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu’daki Fransız Büyükelçiliği’ne saldırı düzenlendi. Aynı zamanda Fransız Kültür Merkezi ve ülkenin askeri karargahı çok sayıda saldırıya hedef oldu.

İlk olarak elçiliğe bir kilometre uzaklıktaki bölgeye bomba atıldığı daha sonra ise saldırganların elçilik binasına ateş açtığı bildirildi. Güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alınan olay sonrası görgü tanıkları saldırganların dört ya da beş kişi olduğunu ve maske taktıklarını söyledi. Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından bir kaynak Fransa elçiliği ve kültür merkezine yapılan saldırıların kontrol altına alındığını, Burkina Faso Hükümeti ise saldırganların dördünün öldürüldüğü bilgilerini verdi.

Fransa’nın Batı Afrika’daki büyükelçilerinden Jean-Marc Châtaigner, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada gerçekleşen olayın bir “terör saldırısı” olduğunu belirtti.

Olay yerine çok sayıda güvenlik güçleri sevk edilerek olay mahalli güvenlik çemberi altına alındı ve güvenlik yetkilileri ile elçilikler, başkent sakinlerine olayın yaşandığı bölgeden ve yakınından uzak durmasını ve sakin kalmaları gerektiğini vurguladı.

El Kaide bağlantılı grupların hedefi haline gelen Burkina Faso, Sahra’nın güney tarafında olan ve cihad gruplarıyla savaşan kırılgan bir ülkedir.

Ebrar GENÇ
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...