Bulgaristan’da Ahmet Doğan’ın Mahkemesi Sonuçlandı

Ülkedeki en büyük etnik Türk partisi olan Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) lideri Ahmet Doğan pazartesi günü Yüksek İdare Mahkemesi’nin beş yargıcından oluşan kurul tarafından, büyük çaplı bir yolsuzluk davasından temize çıkarıldı.

Dava, Doğan’ın partisinin koalisyon ortağı olarak iktidarda olduğu 2008-2009 yıllarındaki iki hidroelektrik projesine danışmanlık yapma karşılığında yaklaşık 1 milyon avro para alması nedeniyle olası bir çıkar çatışmasını ortaya çıkarması sonucunda açılmıştı. Mahkeme, bu tür çatışmaların ortaya çıkmasına ilişkin yasanın Doğan’ın sözleşmesini imzalanmasından sonra çıkmış olması nedeniyle, ne kamu çıkarını zedelediği ne de çıkar çatışması kanununu çiğnediğine dair kanıt bulunmadığını ortaya koymuş ve Doğan’ın beraatına karar vermiştir.

Kurul, aynı mahkemeden bir komisyonun daha önceden verdiği kararı onadı ve bu karar itiraza tabi olmayacak. Mahkeme, bu tür çatışmaların ifşasına ilişkin yasanın Doğan’ın sözleşmesini imzalamasından sonra çıkmış olması nedeniyle, Doğan’ın ne kamu çıkarını zedelediği ne de çıkar çatışması kanununu çiğnediğine dair kanıt bulunmadığını ortaya koymuştu.

 

(tuicakademi-setimes)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...