Bulgaristan’da Ahmet Doğan’ın Mahkemesi Sonuçlandı

0
94

Ülkedeki en büyük etnik Türk partisi olan Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) lideri Ahmet Doğan pazartesi günü Yüksek İdare Mahkemesi’nin beş yargıcından oluşan kurul tarafından, büyük çaplı bir yolsuzluk davasından temize çıkarıldı.

Dava, Doğan’ın partisinin koalisyon ortağı olarak iktidarda olduğu 2008-2009 yıllarındaki iki hidroelektrik projesine danışmanlık yapma karşılığında yaklaşık 1 milyon avro para alması nedeniyle olası bir çıkar çatışmasını ortaya çıkarması sonucunda açılmıştı. Mahkeme, bu tür çatışmaların ortaya çıkmasına ilişkin yasanın Doğan’ın sözleşmesini imzalanmasından sonra çıkmış olması nedeniyle, ne kamu çıkarını zedelediği ne de çıkar çatışması kanununu çiğnediğine dair kanıt bulunmadığını ortaya koymuş ve Doğan’ın beraatına karar vermiştir.

Sponsorlu

Kurul, aynı mahkemeden bir komisyonun daha önceden verdiği kararı onadı ve bu karar itiraza tabi olmayacak. Mahkeme, bu tür çatışmaların ifşasına ilişkin yasanın Doğan’ın sözleşmesini imzalamasından sonra çıkmış olması nedeniyle, Doğan’ın ne kamu çıkarını zedelediği ne de çıkar çatışması kanununu çiğnediğine dair kanıt bulunmadığını ortaya koymuştu.

 

(tuicakademi-setimes)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here