Ortadoğu Kaynarken Suriye’de Sevgi Gösterileri

Arap dünyasında Tunus ile başlayan ve Mısır ile devam eden halk isyanları devam ederken Suriye’de halk Beşşar Esad’a sevgi gösterisi için sokaklara adeta akın etti. “Canımız kanımız sana feda olsun ey Esad”, “Sen bizim liderimizsin” sloganları atan on binlerce kişi Esad’a bağlılıklarını haykırdı. On binlerin sokaklara akın ederek Esad’a sevgi gösterisinde bulunması ise, Suriye’de ayaklanma beklentisi olanlara karşı Esad’ın gövde gösterisi olarak değerlendiriliyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad Hz. Muhammed’in (SAV) doğumu münasebetiyle Şam’ın en büyük camisi olan Emevi Camisi’nde gerçekleştirilen Mevlit Kandili programına katıldı. Kandil programında Kuran-ı Kerim tilaveti ve okunan ilahilerin ardından, İslam dünyasında saygın bir yeri olan Prof. Dr. Said Ramazan El Buti hem ülkesi hem de tüm İslam alemi için dua etti. Memleket meselelerini çözme ve sünneti seniyyeye ittiba konusunda Cenabı Allah’tan Devlet Başkanı Esad’a yardım dileyen Buti’nin duasına cemaat ‘amin’ dedi.

Mevlit Kandilinin ardından Emevi Camisi’nden çıkan Esad’ı yaklaşık 50 bin kişi cami çıkışında karşıladı. Meydanı hınca hınç dolduran kalabalık,”Canımız, kanımız sana feda olsun ey Esad”, “Sen bizim liderimizsin” şeklinde sloganlarla Esad’a sevgi gösterisinde bulundu. Kendisine yönelik sevgi gösterisini karşılıksız bırakmayan Esad, korumaların arasından sıyrılarak halkın arasına karıştı. Yoğun izdihamda Esad vatandaşlarla tokalaştı. Bir süre halkın arasında kalan Esad, daha sonra kendi kullandığı otomobiline binerek cami alanından Hamidi’ye çarşısına geçti. Hamidiye Çarşısı’ndaki otomobilinin önü kapatılan Esad’a, ulaşmak isteyen kimi vatandaşların gözyaşlarını tutmadıkları görüldü. Yoğun kalabalık sebebiyle bir süre arabasında Hamidiye Çarşısı’nda mahsur kalan Esad yoğun sevgi gösterisi üzerine kendi kullandığı arabasından inerek tekrar halkın arasına karıştı. Aralarına aldıkları Esad’ı sevgi gösterisinde bulunan binlerce kişi, Esad lehine sloganlar atarak kendisine olan bağlılıklarını haykırdı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a yönelik halk gösterisinin, Tunus ve Mısır’ın ardından Suriye’de de halk ayaklanması bekleyenlere karşı bir mesaj olarak değerlendiriliyor. Esad’a sevgi gösterisinin zamanlaması yönüyle önem taşıyor. Mısır’da 30 yıllık Mübarek yönetiminin devrilmesinin ardından yapılan karşılama programının Esad’ın “Halka rağmen değil, halkla beraber” mesajı taşıdığı belirtiliyor.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...