Bulgaristan’da Elektrik Fiyatları 1 Mart’tan İtibaren Ucuzlayacak

Ekonomi Bakanı Delyan Dobrev’in, elektrik fiyatlarının 1 Mart’tan itibaren düşürüleceğini açıkladığı bildirildi. Meclisin yaptığı uzun soluklu toplantılardan sonra Enerji Kanunu’nda değişikliğe gidilerek bunların kabul edilmesinin, fiyatların sadece yıl ortasında değil yılda birkaç defa değiştirilebilineceğini öngördüğü öğrenildi.

Resmi gazetede kabul edilen kanunun yarın çıkmasının beklendiğini söyleyen Bakan Dobrev’in bundan sonra Devlet Enerji ve Su Düzenleme Kurulu’nun(DKEVR) tam olarak ne kadar oranla elektriği ucuzlatılabileceğine karar vereceğini belirttiği aktarıldı.

Dobrev’in bir ekonomi bakanı olarak ürettiği politikalara göre elektrik fiyatlarının pahalı üretim yapan santrallerin oranı azaltılarak ve ucuz elektrik üreten santrallere ağırlık verilerek son fiyatlarda düşüş yapılabileceği kaydedildi.

Elektrik Fiyatları Piskoposa Saatini Sattırdı

Halkı neredeyse üç haftadır protestoya iten ve maddi anlamda zor duruma sokan yüksek elektrik faturaları sebebiyle ülkedeki karmaşa bitmiyor. Hatta öyle ki bu durumdan sadece halkın değil din adamlarının da etkilendiği öğrenildi. Yüksek elektrik faturalarından dolayı bir piskoposun faturasını ödemek için Rolex marka saatini sattığı bildirildi. Bulgaristan’da kendisine lüks bir hayat sürmekle suçlanan piskoposun bu suçlamaları yalanlamak için Rolex marka saatini satarak kilisenin faturalarını ödediği yazıldı. Bu olay üzerine Saint Marine kilisesinin piskoposu ülkedeki elektrik fiyatlarının yükselmesi sonrası sıkıntı çeken kiliseye saatini satarak yardımda bulunacağı dile getirildi.

Ülke genelinde elektriğin özelleşmesi sonucu çekilen sıkıntılar her kesimden halkın yaşamına sıçramış gibi gözükmektedir.

(TUİÇ Akademi, dunyabulteni.net, zaman)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...