Ojdaniç’in Özür Dilemesi Sırbistan – Kosova İlişkilerini Yumuşatabilir

Sırbistan İnsan Hakları makamlarının, Sırp General Dragoljub Ojdaniç’in 1999 yılında Kosovalı Arnavutlara yönelik sevk ve idaresinden mağdur duruma düşenlerden özür dilemesinin önemli bir jest olacağını düşündükleri öğrenildi.

Belgrad’daki Helsinki İnsan Hakları Komitesi’nin direktörü Sonja Biserko’nın, SETimes’a verdiği demeçte, “Mağdurlardan özür dilenmesi, uzlaşma süreci açısından önem taşıyor.” dediği aktarıldı.

Eski Yugoslav Ordusu genelkurmay başkanı Ojdaniç, 1999’un başlarında Kosovalı Arnavutlara karşı işlenen savaş suçlarındaki rolünü kabul ederek, sevk ve idaresi, mahkûmiyeti ve hapis cezasıyla ilgili “hükümde yer alan bütün bulguları tamamıyla kabul ettiğini” belirttiği ve mahkûm edildiği sevk ve idaresinin sonucu mağdurların “çektiği acılardan duyduğu üzüntüyü” dile getirdiği bildirildi.

Ojdaniç’in, ICTY mahkemesinin kararına yaptığı itirazı geçen ay Lahey’de geri çektiği belirtilmişti.

Kosovalı savaş mağdurlarının aile fertlerinin, Ojdaniç’in kararını başlangıçta sorguladığı; bazılarının özrü kabul ettiği, diğerlerinin ise karışık duygular içinde oldukları bilgisi aktarıldı.

Kayıp Arnavutlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haki Kasumi’in bu konuda “Ben ve çalışma arkadaşlarım için, Ojdaniç’in itirafı bir saygı ve rahatlama belirtisidir.” şeklinde bir ifade kullandığı öğrenildi.

Kardeşi Nisan 1999’da Sırp milis kuvvetleri tarafından yakalanan ve silahlı ihtilaftan sonra bir toplu mezarda ortaya çıkan Ramadan Morina’nın ise, Ojdaniç’in suçu itiraf etmesinin, işlenen suçlarla ilgili ikilemi ortadan kaldırması açısından çok büyük anlam taşıdığını, Ojdaniç’e sadece 15 yıl hapis cezası verildiği için üzgün olmakla birlikte, 100 yıl bile verilse acılarının hafiflemeyeceğini söylediği belirtildi.

Sırp milletvekili Marko Jaksiç’in “Bu Ojdaniç’in şahsi bir eylemi ve kendisini suçlayanlarla vardığı bir mutabakattır. Fakat bu Sırbistan için kötü bir olaydır, zira o dönemde Sırbistan kendisini ve topraklarını koruyordu ve Ojdaniç de şimdi kendi çıkarı için bunu inkar ediyor.” şeklinde açıklamada bulunduğu aktarıldı.

Ojdaniç’in itirafı sonrasında, Kosova hükümetinin Sırp hükümetinden başka olumlu tepkiler de beklediği dile getirildi.

Kosova Başbakan Yardımcısı Hajredin Kuci’nin SETimes’a yaptığı açıklamada, “Ojdaniç’in itirafı bir hatanın kabulüdür ve Sırbistan devletinin de suçunu kabul etmesi için yeterli bir nedendir, zira [Ojdaniç] Sırbistan devleti adına hareket etmiştir.” dediği öğrenildi.

Mahkemenin sicil ve yargı kurulları sözcüsü Magdalena Spalinska’nın, “En ağır itiraf anlaşmalarında sanıkların, çoğu zaman suçlarını itiraf etmelerinin, eski Yugoslavya’da uzlaşmaya katkıda bulunmasını umduklarını dile getirdiklerini aktardığı belirtildi.

(TUİÇ Akademi, setimes.com.tr, balkandünyası.com )

Gül MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...