Bulgaristan’da Protestocular Hız Kesmiyor

Plovdiv elektrik dağıtım şirketi EVN’nin müşteri merkez binasının 26 Şubat akşamı protestocular tarafından kundaklandığı bildirildi. Kundaklama sonrası yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, binanın cephelerine benzin dökülerek yakıldığı söylendi. Bunun yanı sıra EVN şirket arabalarının lastiklerinin kesilerek bir kenara atıldığı ve araçların kullanılmaz hale geldiğinin dile getirildiği aktarıldı.

Olayın videoya çekilerek internette yayınlanması ise iyi bir organize iş olduğunu kanıtlar niteliktedir. İnternete kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından konan videoda yüzleri kapalı iki kişinin görüntülendiği ancak tanımladıklarının açıklandığı ifade edildi. Ellerinde benzin dolu bidonlarla hedefe doğru yaklaşırken görüntülenen bu zanlıların yangını çıkarma anının saniye saniye kameraya alındığı görüldü.

“Tek ulus, tek mücadele” adını taşıyan videoda binanın yanma anı ve itfaiyenin gelişinin an be an kayda alındığı öğrenildi. Videonun “Halkın sesini duyun, yoksa onu bekleyin! “ sloganıyla bittiği aktarıldı.

Neredeyse 3 haftayı bulan yüksek elektrik faturalarını protesto etmek için sokaklara dökülen halkın EVN binasına sık sık saldırılar düzenlemekteydi. Hatta daha önce bir kaç aracın kundaklandığı da bildirilmişti.

(TUİÇ Akademi, AA, zaman)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...