Tarihin Arkasından Koşmak İçin Siyasete Girmedik

Türkiye Nükleer Silaha Karşıdır

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi’nde düzenlenen, ”Lider Ülke Türkiye Yerel Yönetimler 2” başlıklı programın açılışında çeşitli açıklamalarda bulundu.

İran’ın nükleer çalışmaları hakkında gelen bir soru üzerine, Türkiye’nin kim olursa olsun nükleer silahlara karşı olduğunu ve hiç bir ülkenin ayrıcalığının olamayacağını diğer yandan nükleer teknolojininse insanlığın ortak üretiminin sonucu olduğunu vurgulayan Davutoğlu şöyle devam etti ”Bu iki ilke yan yana konulduğunda İran’ın nükleer programının sınırları da belirlenmiş olur. İran barışçıl nükleer teknoloji için ne yapmak istiyorsa ona destek veririz. Ama nükleer silah konusunda İran’da ya da herhangi bir ülke de bunun olmaması için gerekli Uluslararası Atom Enerjisi kurallarına uymak zorundadır.” 

Anastasiadis’i Yeni Bir Sınav Bekliyor

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yapılan seçimler ve müzakere süreci ile ilgili bir soruya yanıt veren Davutoğlu, Kıbrıs’ta şu ana kadar barış olmamasının sorumlusunun Türkiye ya da KKTC olmadığını, 2004’te Annan Planı’na ”hayır” diyen Rum tarafının olduğunu belirtti.

O dönemde ”evet” kampanyası yapan Anastasiadis’i yeni bir sınavın beklediğini belirten Davutoğlu, Anastasiadis’in o tutumunu sürdürüp ve yeni bir barışın önünü açması durumunda,  mutlaka karşılığını göreceğini ifade etti.

Tarihin Arkasından Koşmak İçin Siyasete Girmedik

”Tarih akacaksa önce içinde biz akacağız ve bizimle birlikte tarih akacak” diyen Bakan, buna inanılmadığı müddetçe ülkenin siyasetinin geleceğe taşınamayacağını belirtti ve siyasete, tarihin arkasından koşmak için girmediklerini ifade etti.

Tarihteki rolleri bağlamında iki grup ülke olduğunu, birincisinin tarihte özne olmuş devletler, diğerlerinse akış içinde şekillenmiş devletler olduğunu belirten Dışişleri Bakanı, ”Bizim milletimiz, tarihte özne olmuş bir millettir. Tarihte özne olmuş bir millet bir daha sıradanlaştırılamaz” ifadesini kullandı.

Halkıyla Mücadele Eden Hiç Kimse Yaşayamaz

Ortadoğu rejimlerinin kendi haklarıyla mücadele ettikleri için çöktüklerini, halkıyla mücadele eden hiç kimsenin yaşayamayacağını ve bunun kaçınılmaz bir kader olduğunu ifade eden Davutoğlu, ”Bizim gücümüzün temel odağı milletimizin harekete geçmesidir. Kendi milletiyle, halkıyla yürüyen bir liderlik var. Halkı kendine düşman olarak gördüğünde, aslında kendi atardamarlarını kesiyorsun demektir” diye konuştu.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...