Bulgaristan’da Merakla Beklenen Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı Yapıldı

Yüksek elektrik faturaları yüzünden iki haftadır protestolarına devam eden halkın propagandalarıyla istifasını veren Boyko Borisov hükümetinin ardından, ülkedeki karışık duruma bir çözüm getirmek ve erken seçime gidilen yolda sürecin işleyişini belirlemek amacıyla Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in talebiyle dün toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun, toplantıda krizden kurtulma yolları üzerinde durduğu öğrenildi. Yaklaşık 6 saat süren uzun toplantı sonrasında Plevneliev’in yaptığı basın açıklamasında krizden çıkış yolu için erken seçime gidilmesi kararını aldıklarını açıkladığı belirtildi.

”Siyasi ve sosyal krizden dolayı Bulgaristan için ortaya çıkan risk ve tehditler” konulu toplantıyla ilgili bilgi veren Plevneliev’in, Boyko Borisov hükümetinin istifası sonucu sosyal gerginlik ortamının artmaması ve ülkedeki siyasi ve toplumsal huzurun korunmasından kendilerinin olduğu kadar Borisov hükümetinin de sorumlu olduğunu vurguladığı açıklandı. İstifa halindeki hükümetin yeni bir hükümet kurulana kadar şu anki krizden sorumlu olduğunun altını çizen Plevneliev’in protestocuların siyasi partilere olan güvenlerinin azaldığını belirterek, uygulanacak kriz önleme politikalarıyla halkı eski refahına kavuşturmalarının devletin baş görevi olduğunu aktardığı ifade edildi. Krizin yönetiminde halkın karşılarında değil yanlarında olmasının birlik ve beraberlik açısından önemini dile getiren Cumhurbaşkanı, kurumların ve devlet temelinin sarsılmaması için gayret gösterilmesi gerektiğini de eklediği bildirildi. Ayrıca Avrupa’daki diğer ülkelerin de siyasi, askeri ve ekonomik açıdan gidişatın iyi olmadığını vurgulayan Plevneliev’in istifa halindeki hükümetin şuan ki durumdan yeni hükümet kurulana kadar sorumluluk taşıdığını hatırlattığı öğrenildi.

Yeni ayaklanmalara sebebiyet vermemek için alınan sorumlulukların bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini de konuşmasında belirten Plevneliev’in elektrik dağıtım şirketlerine ve DKEVR’a yönelik denetimlere devam edilmesi, söz konusu kurumlarla yapılan sözleşmelerin toplumun bilgisine sunulması ve elektrik fiyatının yüzde 8 oranında düşürülmesi gerektiğini vurguladığı ifade edildi. Bugünkü toplantıda bir anlaşmaya varacaklarını umduğunu bildiren Cumhurbaşkanı’nın halktan, ayaklanmaları siyasi birer silah haline getirmemeleri için ricada bulunduğu aktarıldı.

Kendilerinin bir Avrupa Birliği ve NATO üyesi olduğunu da konuşmasına ekleyen Plevneliev’in bu birimlere yakışır bir üye olmaları açısından hızlı reform uygulamak üzere istifa eden bakanlar kurulu ve halen feshedilmeyen parlamentodan acil kararlar alınmasını beklediğini ifade ettiği söylendi.

(TUİÇ Akademi, AA, Zaman)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...