Bulgaristan’dan Bursa’ya Shengen Hizmeti

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosluğu’nda Shengen vizesinden kaynaklanan iş yükü ve bununla birlikte ortaya çıkan fiziki çalışma alanı sıkıntısının, Osmangazi Belediyesi’nin tahsis ettiği yeni bina ile giderildiği açıklandı. Ek hizmet binası olarak kullanılmaya başlanan binada Bulgaristan’ın, Bursa’da Shengen vizesi vermeyi planladığı belirtildi.

Bursa Osmangazi Belediyesi’nin tahsis ettiği ek hizmet binasının devir teslim töreninde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Bulgaristan’nın Bursa Konsolosu Dimitar Hadjiev arasında bir protokolün imzalandığı bildirildi. İmza töreninde konuşan Mustafa Dündar, Bulgaristan’ın Bursa Konsolosluğunun, yıllardır hizmet verdiği Hürriyet Mahallesindeki konsolosluk binasının, artan iş yükü nedeniyle yetersiz kalması üzerine kendilerinden yer talep ettiğini söylediği ifade edildi. Konsolosluğun özellikle Bulgaristan’dan göç eden Türklerin yaşadığı yerlere yakın olması, Türkiye Cumhuriyeti Belediye Başkanı olarak buranın ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamayı en büyük sorumluluk bildiklerini belirttiği konuşmasında Dündar, konsolosluğun İzmir’e kadar geniş bir alana hitap etmesinin, Shengen vizesinden kaynaklanan iş yoğunluğunu arttırdığını ve bu yüzden kendilerine bir ek bina tahsisi için talep geldiğini dile getirdiği aktarıldı. Bu talep üzerine  konsolosluk binasının, daha önce mahalle muhtarlığı ve spor kulübüne tahsis edilmiş olan bölümlerini, muhtarlık ve spor kulübünün yeni yerlerine taşınmalarının ardından, belediye meclisi kararı ile konsolosluğa devrettiklerini ve bu protokol ile Bursa vatandaşlarına daha iyi hizmet sunacaklarına inandıklarını da  belirtildi.

Bulgaristan Bursa Konsolosu Dimitar Hadjiev’in yaptığı konuşmada, kendilerine tahsis edilen yeni bina ile halka daha iyi ve daha rahat bir hizmet sunacaklarının sözünü verdiği kaydedildi. Başkan Mustafa Dündar’ın bu konuya göstermiş olduğu ilgiye sonsuz teşekkürlerini sunan Hadjiev’in şunları söylediği ifade edildi: “Sayın Başkan ve Belediye Meclisi, talebimizi değerlendirip bize gerekli desteği vermiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu protokol, Bulgaristan devleti ile Bursa’daki yerel yönetim ve vatandaşların hizmetine yönelik çok önemli bir anlaşma. Bulgaristan hükümetinin 7 Mart’ta Bürüksel’de imzalayacağı anlaşmanın ardından Bursa’da Shengen vizesi vermeyi planlıyoruz. Yaşanacak yer sıkıntısını, bu protokol ile aşmış oluyoruz.”

Bu ikili destek çalışmaları Bulgaristan- Türkiye ilişkilerinin yerel yönetim kapsamında dostane yönde geliştiğinin bir göstergesidir.

(TUİÇ Akademi, CİHAN)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...