Bulgaristan Maliye Bakanı Simeon Dyankov istifa mı etti yoksa kovuldu mu?

Zaman gazetesinin dün yaptığı habere göre Maliye Bakanı Simeon Dyankov’un istifa ettiği belirtilmişti. Ayrıca Başbakan Boyko Borisov, kabinede değişiklik yapacağını ve bu değişikliği meclise sunacağını da dile getirdiği aktarılmıştı. Başbakan tarafından yapılan teklife göre   Maliye Bakanı Simeon Dyankov görevden alınarak yerine Başbakan Yardımcısı olarak Bölgesel Kalkınma Bakanı olan Lilyana Pavlova’yı, AB işlerinden sorumlu Bakan Tomislav Donçev’in ise Maliye Bakanı görevine getirilmesini önereceğini açıkladığı ifade edildi.

Ancak Balkans.com’da bugün yayınlanan The Associated Press haberine göre ise Bakan Dyankov’un Başbakan Boyko Borisov tarafından kovulduğu bildirildi. Hem Başbakan Yardımcısı hem de Maliye Bakanı olan Simeon Dyankov’un kovulduğu gerekçesiyle yayınlanan habere göre, işten çıkarılma sebebi olarak Dyankov’un bir anda arttırılan elektrik faturaları karşısında protesto eden tarafı desteklemesinin gösterildiği öğrenildi.

Pazar günü, on binlerce Bulgaristanlı başkent Sofya’da ocak ayı içinde iki defa zam yapılan elektrik faturalarını protesto etmek için sokacağa dökülmüş, parlamento binasını yumurta yağmuruna tutmuşlardı.

Ekonomik açıkların kapatılmasının bu şekilde arka arkaya gelen zamlarla mümküm olmayacağını savunan Simeon Dyankov’un zam yapmak yerine tasarruflu yatırımlara teşvikve akıllı sayaç kullanımına yönlendirmenin daha karlı olacağını söylediği bilinmektedir.

Her ne sebeple olursa olsun ekonomik kriz döneminde halkı destekleyen bir bakanın değişikliği, kriz çözüm noktasında bir düğüm oluşturabilir. 

(TUİÇ Akademi, Balkans.com, whec.com, zaman)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...