Bulgaristan Erken Seçime Gidiyor

Yüksek elektrik faturalarını protesto ile başlayan ve yaklaşık iki haftadır devam eden kargaşa ortamı sonucu Bulgaristan hükümeti, istifa kararı verdiğini açıklamıştı. Hükümetin verdiği bu kararın sebebinin, protestolarda atılan istifa sloganları olduğu söylendi. Bunun üzerine Başbakan Boyko Borisov’un meclise sunduğu istifa dilekçesinin, meclisteki tüm parti gruplarınca onaylandığı bildirildi. Dört saat süren tartışmaların sonunda, meclisten 209 evet, 5 hayır, 1 çekimser oy çıktığı belirtildi. Böylece Bulgaristan’ın 41.hükümetinin istifası kabul edilerek erken seçimlerin yolu açıldı. Bakanların hepsi oylamaya katılırken başbakanın oylamada yer almadığı açıklandı.

İstifanın kabulü ardından herkese teşekkürlerini sunan eski başbakan Borisov’un, yaptığı veda konuşmasında, ülkedeki barış ve huzur ortamının korunması gerektiğine ve devletin işleyişinin aksamadan devam etmesi gerektiğine değindiği ifade edildi. Mecliste yaptığı konuşmasında Borisov’un, dinleyicileri şaşırtacak şekilde bir konu hakkında açıklamada bulunduğu aktarıldı. Konuşmasında Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan aldığı habere göre Hak ve Özgürlükler Hareketi Eski Genel Başkanı Ahmet Doğan’ın kendisine bir suikast girişiminde bulunacağını organize ettiğini iddia ettiği dile getirildi. İddiasının üzerine Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi milletvekillerine seslenerek “Siz sınırı aştığınız için şunu söylemeden geçemeyeceğim.  Resmi bir evrakta, uluslararası suç örgütlerine ciddi bir darbe indirdiğim için bana karşı organize edilen bir suikast olduğu yazılı. Bu evrakta siparişi veren kişi Ahmet Doğan diye bahsediliyor” sözlerine yer verdi. Daha sonra Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Lütfi Mestan’a dönerek konuşmasını sürdüren Borisov’un, bu suikast girişimi için bir komisyon kurularak olayın doğruluğunun araştırmasını istediği bildirildi. Buna karşılık olarak cevap veren Lütfi Mestan’ın ise “Eğer Borisov’un sözleri doğru olsaydı, şimdiye kadar Doğan çoktan tutuklanmış ve gereken işlemler yapılmış olmalıydı. Bulgaristan’da etnik modelin mimarı olan Ahmet Doğan’ın isminin karalanmasını kınıyorum.” dediği ve ülkenin etnik kargaşaya sürüklenmeye çalışıldığını, bunun engellenmesi gerektiğini de eklediği açıklandı.

Yapılan karşılıklı konuşmaların ardından yeni hükümetin kurulmasına yönelik sürece açıklık getiren Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in meclisteki parti temsilcileriyle yaptığı toplantıda Bulgaristan’ın en geç mayıs ayında seçime gideceği kararını aldığı belirtildi. Ancak mayıs ayına kadar geçici hükümet kurma görevinin parlamentoda en büyük gruba sahip GERB partisine, ardından ana muhalefet partisi Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve son olarak DPS partisine cumhurbaşkanı tarafından verileceği söylendi. Cumhurbaşkanı Plevneliev’in, geçici hükümet kurulana kadar elektrik faturalarına yapılan zamların, meclisin yapacağı sıkı bir çalışmayla düşürüleceğini umduğu dile getirildi.

Cumhurbaşkanının bu kararına rağmen yapılan toplantıya katılan tüm partilerin, kendilerine verilen yetkileri kullanmayıp geçici hükümet kurmayacaklarını bildirdikleri öğrenildi. Çünkü hükümetin istifa ettiği durumlarda anayasaya göre, Cumhurbaşkanı seçimlere kadar görev yapacak olan hükümeti kendisinin belirlemesi gerekiyor. Henüz kimlerin bakan ya da kimin başbakan olacağının netleşmediğini söyleyen cumhurbaşkanı Plevneliev’in, seçimlere kadar geçecek bu sürecin refah içinde geçmesi gerektiğini, bu konuda halkın da kendilerine yardımcı olmasının önemini vurguladığı öğrenildi. Hükümetin istifasına yönelik protesto hareketlerine atıfta bulunan Plevneliev’in, göstericilerin, kurulacak geçici hükümette kamu kuruluşu olarak görev alacaklarının haberini verdiği ifade edildi. “Ben protestolardan endişe duymuyor, aksine seviniyorum. Göstericilerle birlikte çalışacağım. Devleti ayağa kaldırmak istiyorsak devletle entegre olarak çalışmalıyız. İnsanlar değişiklik istiyor. Onların sesinin duyulması gerek. Devlet, göstericilerin yokuşaşağı iterek çukura doğru düşmesini beklediği bir araba değildir. Biz hepimiz arabanın içindeyiz ve o bozulursa, herkes ön kapağını açarak tamir için çaba gösterecek. Ben beraber hareket etmemizi öneriyorum” şeklinde konuşan cumhurbaşkanının bu sözleriyle halkın yanında olduğunu ve halkla birlikte hareket etmenin önemini vurguladığı belirtildi.

Borisov’a Destek Gösterisi

Mecliste hükümetin istifasının onaylandığı dakikalarda eski Başbakan Boyko Borisov’un destekleyen bir grubun, traktör ve hayvanlarıyla meclis binasının önünde toplanarak hükümetin istifa etmemelerini istedikleri bildirildi. Daha sonra yapılan açıklamalara göre bu grubun, bir kaç gün önce eski Başbakan’ın yardımda bulunduğu çiftçiler olduğu aktarıldı.

Gösteriler Hala Devam Ediyor

Başbakan Boyko Borisov’un istifasının ardından hala sokaklarda protesto gösterilerine devam eden halkın, bir an önce yeni bir hükümetin kurulmasını istedikleri ifade edildi. Göstericilerin anayasada bir çok değişikliğe gidilmesini dile getirdikleri söylenen protestolarda, tüm devlet kurumlarında halkın söz hakkı sahibi olmasının ve halkın siyasilerin istifasını isteme yetkisi olmasının da istendiği bildirildi.

Ülke genelinde devam etmekte olan protestolarla ilgili konuya yaptığı konuşmasında değinen Cumhurbaşkanı Plevleniev’in en iyi çözümün bulunabilmesinin ancak demokratik ve barış ortamının sağlanmasıyla mümkün olabileceğini, bu sebeple halktan anlayış ve sabır beklediklerini söylediği öğrenildi.

(TUİÇ Akademi, dunyabulteni.net, zaman)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...