Esed, Sadece Silah Dilinden Anlar

Özgür Suriye Ordusu Sözcüsü Albay Mustafa Abdulkerim, Esed rejimiyle diyalog çağrılarını sert bir dille eleştirdi.

Esed yönetiminin sadece silahtan anladığını aktaran Albay,  diyalog girişimlerine desteğini yönetimin tüm unsurlarıyla görüşülmesi şartına bağladı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu lideri Muaz El Hatib’in rejime diyalog çağrısı yapmasına tepki gösteren Abdulkerim, Suriye’nin harabeye döndüğünü, yüz binlerce insanın öldüğünü, tutuklandığını ve kaybolduğunu,1,5 milyondan fazlasının Suriye dışında mülteci konumunda kaldığını, ülkenin yüzde yetmişinin yıkıldığını vurgulayıp bütün bu şartlar altında diyalogun nasıl gerçekleşebileceğini sordu.

Birleşmiş Milletlerin açıkladığı 70 bin rakamının Suriye’de ölen kişi sayısını yansıtmadığını aktaran Albay Abdulkerim, ülkede iki yılı aşkın süredir meydana gelen ölümlerin 200 bini bulduğunu ifade etti.

Suriye’nin kuzeyinde PYD ile meydana gelen çatışmalar ve ülkenin parçalanması senaryolarını da değerlendiren Abdulkerim, bu tür olasılıkların gerçekleşmesine asla müsaade etmeyeceklerini dile getirdi.

Şam, Halk ve Tişrin bölgelerinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini fakat Halep ve İdlib bölgelerinde yönetime ait çok sayıda askeri üssü ele geçirerek büyük zaferler elde ettiklerini belirten Albay, şu ana kadar orduya ait 180 uçağın etkisiz hale getirildiğini belirtti. Açıklamalarına Türkiye hükümetine ve halkına teşekkürlerini bildirerek devam eden Abdulkerim,  kendilerinin misafir gibi ağırlandığını, Suriye halkının yanında oldukları için Türk halkına ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarının sunduğunu ifade etti.

Şam, Şii ve Ekseninin Ortasında

Suriye’de yaşanan çatışmaların uzamasının nedenini Özgür Suriye Ordusu’na gerekli silah desteğinin yeterince yapılamamasına bağlayan Muhalif Albay Abdulkerim, uluslararası aktörlerin Özgür Suriye Ordusuna sürekli destek verecekleri yönündeki vaatlerine rağmen gerekli desteğin verilmediğini ifade etti. Bilhassa son  dönemde silah desteğinin çok düştüğünü, ciddi anlamada silah sıkıntısı çekildiğini vurgulayan Abdulkerim, rejime karşı Esed’den kazanılan silahlarla savaşıldığını ifade etti.

Suriye halkının baskı ve zulüm nedeniyle yönetime karşı ayaklandığını belirten Albay, çatışmaların Sünii-Şii çatışmasına dönüştüğünü savundu. Bölgedeki Sünni ekseninin Kahire, Mekke, Amman, Şam, İstanbul ve Kafkasları içine alan bir şeritten oluştuğunu Şii ekseninin ise Afganistan, Tahran, Bağdat, Şam, Beyrut olarak sıralandığını savunan Albay, bu eksenlerin Şam’da kesiştiğini ve Şam’da ki savaşı kazananın üstün duruma geleceğini ileri sürdü.

Esed’in yerine İsrail’in güvenliğini garanti altına alacak birini arıyorlar

Suriye üzerinden büyük oyunlar döndüğünü kaydeden Albay Abdulkerim, bu oyunda en büyük aktörün İsrail olduğu görüşünde. ABD’nin kararlarını yönlendirenin İsrail olduğunu belirten Muhalif Albay, ABD, Batı ve uluslararası güçlerin Beşşar Esed’in yerine koyacak bir alternatif aradığını, şu ana kadar İsrail’in güvenliğini garanti edecek, bununla beraber bölge ile ilgili uluslararası kararları yerine getirecek birileri çıkmadığını aktardı.

(TUİC Akademi, Cihan Haber Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

48,082BeğenenlerBeğen
6,273TakipçilerTakip Et
8,647TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...