Burgaz’ın Etkileri Hala Sürüyor

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın, Bulgaristan’da gerçekleşen Burgaz saldırısından Hizbullah’ın sorumlu tutulmasının ardından gündeme gelen İsrail’in Lübnan’ı vurması konusunda basında çıkan haberler karşısında sessizliğini bozduğu bildirildi. Nasrallah’ın yaptığı açıklamada muhtemel bir İsrail saldırısı karşısında tepkisiz kalmayacaklarını vurguladığı belirtildi.

Başkent Beyrut’ta Hizbullah liderlerinden Abbas Musevi, Şeyh Ragıp Harb ve İmad Muğniye’yi anmak için düzenlenen ”şehit liderler” programında konuşan Nasrallah’ın Burgaz suikastinden dolayı Hizbullah’ın sorumlu tutulmasının Lübnan hükümetini devirmek ve İsrailli işgalcilere karşı direnişi zayıflatmak amacıyla kurulmuş siyasi bir komplo olduğunu ve bunu sonuna kadar kınadıklarını dile getirdiği ifade edildi. İsrail’in kendilerine saldırmak için bir bahaneye ihtiyacının olmadığını belirten Nasrallah, İsrail’den gelecek bir saldırıya karşı her zaman tetikte olduklarını ve muhtemel bir saldırı karşısında Hizbullah’ın hem siyasi hem de askeri olarak sessiz kalmayacağını açıkladığı söylendi.

Bulgaristan’ın Burgaz kentinde 18 Temmuz 2012’de Lübnanlı turist otobüsüne düzenlenen bombalı saldırıda 5’i Lübnanlı 1’i de Bulgar şoför olmak üzere toplam 6 kişi hayatını kaybetmişti. Bulgaristan İçişleri Bakanı’nın yürüttüğü 6 aylık bir soruşturma kapsamında saldırıyı Hizbullah’ın finanse ettiği bilgisine ulaşıldığı basına duyurulmuştu. Bu açıklama üzerine Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım’ın yaptığı açıklamada, Burgaz saldırısından Hizbullah’ı sorumlu tutan Bulgaristan’ın asılsız iddialarının arkasında İsrail siyasetinin bulunduğunu bildirmişti. Olay, uluslararası bir sorun haline gelmiş ve durumun aydınlatılması noktasında Bulgaristan ve Lübnan hükümetlerinin birlikte dostluk içerisinde çalışacakları açıklanmıştı.

Ancak hükümetlerin suçlamaları kabul etmeyerek olayın sorumluluğunu sürekli birbirlerinin üzerine atmaları, İsrail ve Filistin’in tekrar çatışmaya girmesi için yetecek ufacık bir kıvılcımı bile oluşturmaya yeter gibi gözükmektedir.

(TUİÇ Akademi, dunyabulteni.net)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...